Więcej na naukę i uczelnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-05-2011, 10:06

989 mln zł więcej na naukę i 230 mln zł dla najlepszych wydziałów uczelni zaplanowano w projekcie budżetu na 2012 roku.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba, uwzględniając środki unijne, rząd planuje, że wydatki Ministerstwa na naukę w 2012 roku wyniosą 6,37 mld złotych.

Nominalnie wzrost ma wynieść 989 mln zł, czyli MNiSW ma mieć do dyspozycji o 18,36 proc. więcej pieniędzy niż w ustawie budżetowej na rok 2011. Loba wyjaśnił, że po odliczeniu środków unijnych będzie to wzrost o ok. 9 procent.

Oprócz pieniędzy, które ma mieć do dyspozycji MNiSW, projekt budżetu przewiduje także inne wydatki związane z nauką. Rząd dołoży się do finansowania projektów ze środków Unii Europejskiej. Na współfinansowanie projektów na rzecz nauki zaplanowano w 2012 roku 1,33 mld zł. Zaplanowano też 200 mln zł w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej, na który przekazywana jest część pieniędzy z prywatyzacji.

Łącznie więc, jak podsumował rzecznik, dostępne na naukę środki w 2012 r. mają wynieść ponad 7,5 mld zł.

W ramach tych wydatków MNiSW w 2012 roku mniej mają dostać na swoją działalność najsłabsze instytucje badawcze, za to wzrośnie pula na granty na badania naukowe, przyznawane przez dwie rządowe agencje - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki.

W przyjętym przez rząd Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2011-2014 założono coroczny wzrost nakładów budżetu krajowego (tj. z wyłączeniem środków na współfinansowanie i finansowanie programów operacyjnych UE) na naukę w wysokości ok. 9 procent.

Z kolei w dziale budżetu szkolnictwo wyższe przewidziano kwotę 10,39 mld zł oraz dodatkowe 230 mln zł, z których sfinansowana będzie tzw. dotacja projakościowa. Dostawać ją mają najlepsze wydziały uczelni, które uzyskają status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW).

Status KNOW otrzyma na pięć lat wydział lub inna jednostka organizacyjna uczelni, wykazująca się szczególnymi osiągnięciami naukowymi. W tym czasie będzie miała prawo do dotacji, jej pracownicy otrzymają dodatki do pensji, a doktoranci wyższe stypendia.

W tegorocznym budżecie MNiSW zapisano 10,1 mld zł wydatków na szkolnictwo wyższe i 5,4 mld zł na naukę (bez uwzględnienia środków unijnych 4,6 mld zł.).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH