Większe ryzyko wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego przez 42 dni po szczepieniu. EMA bada zależność

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   14-07-2021, 07:17

Większe ryzyko wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego przez 42 dni po szczepieniu. EMA bada zależność FDA dodała ostrzeżenie o sugerowanym przez badania zwiększonym ryzyku wystąpienia GBS przez 42 dni po przyjęciu preparatu Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W USA zgłoszono 100 przypadków GBS po zaszczepieniu preparatem Johnson, 95 z nich wymagało hospitalizacji, jeden skończył się śmiercią. W całym kraju szczepionkę podano ok. 12,8 mln osób.

Analizujemy dane dotyczące rzadkich przypadków zachorowań na zespół Guillaina-Barrego (GBS) po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson - poinformowała 13 lipca Europejska Agencja Leków (EMA).

GBS to rzadka choroba autoimmunologiczna dotykająca układ nerwowy.

W USA zgłoszono 100 przypadków GBS po zaszczepieniu

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała 12 lipca swój opis szczepionki J&J, dodając do niego ostrzeżenie o sugerowanym przez badania zwiększonym ryzyku wystąpienia GBS przez 42 dni po przyjęciu preparatu.

W USA zgłoszono 100 przypadków GBS po zaszczepieniu substancją J&J, 95 z nich wymagało hospitalizacji, jeden skończył się śmiercią. W całym kraju jednodawkową szczepionkę J&J podano ok. 12,8 mln osób.

W Unii Europejskiej do punktów szczepień dostarczono 18,6 mln dawek preparatu. EMA nie poinformowała o liczbie zgłoszeń dotyczących przypadków GBS po zaszczepieniu substancją J&J w Europie.

W Wielkiej Brytanii też przyjrzą się tym efektom ubocznym

Brytyjski regulator leków MHRA ogłosił 13 lipca, że również bada relacje między szczepionką J&J a GBS. Przekazał, że na razie przeprowadzone przez niego analizy nie potwierdzają związku między tymi szczepionkami a zwiększonym ryzykiem zachorowania na GBS.

GBS to rzadka choroba, w której układ odpornościowy organizmu atakuje osłonki włókien nerwowych. Większość przypadków występuje po infekcjach wirusowych lub bakteryjnych, większość dotkniętych tą chorobą osób w pełni wraca do zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH