Wielka Brytania: 600 kobiet w ciąży mimo implantu antykoncepcyjnego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-01-2011, 17:52

Blisko 600 kobiet zaszło w Wielkiej Brytanii w ciążę mimo wszczepienia im implantu antykoncepcyjnego Implanon - poinformowała 5 stycznia Agencja Nadzoru nad Lekami i Produktami Ochrony Zdrowia (MHRA).

Według kanału telewizyjnego Channel 4 brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS) była zmuszona wypłacić 200 tys. funtów w ramach rekompensaty 14 kobietom, które złożyły skargę z związku z wadliwym wszczepieniem implantu przez lekarza, co spowodowało u nich skutki uboczne lub zajście w ciążę.

Implanon, który został zatwierdzony przez brytyjskie władze zdrowotne w 1999 r., to elastyczny pręcik długości 4 cm i średnicy 2 mm. Wszczepiony pod skórą na wewnętrznej stronie ramienia przez trzy lata uwalnia progestyny (leki zachowujące się jak żeński hormon).

MHRA poinformowała, że od dopuszczenia implantu do obrotu otrzymała 1 607 doniesień o 2 888 niepożądanych reakcjach od pacjentek.

– Żaden środek antykoncepcyjny nie jest skuteczny w 100 proc. – podkreśla Agencja, dodając, że od 1999 r. zanotowano 584 przypadki niepożądanych ciąż mimo stosowania implantu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH