Wielka Brytania: witamina D ważna dla ciężarnych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-07-2010, 15:11

Wielka Brytania: witamina D ważna dla ciężarnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem naukowców kobiety w ciąży powinny przyjmować suplementy witaminy D w celu ochrony zdrowia dziecka.

To badanie dotyczące niedoborów witaminy D stoi w opozycji wobec stanowiska brytyjskiego National Institute of health and Clinical Excellence (NICE), które nie popiera przyjmowania suplementów. Jednakże eksperci twierdzą, że kobiety, które nie mają wystarczającej ilości witaminy D w organizmie, mogą przechodzić komplikacje podczas ciąży. Może to doprowadzić nawet do stanu zagrożenia życia dziecka lub do rozwoju schorzeń, takich jak krzywica.
– Dostarczanie kobietom codziennej dawki suplementów powinno zredukować poważne ryzyko dla zdrowia ich dzieci – stwierdziła dr Elina Hypponen z University College London Institute of Child Health.

Hypponen w sprawozdaniu opublikowanym w British Journal of Nutrition domaga się ujednoliconego stanowiska autorytetów w dziedzinie zdrowia w kwestii suplementów. Twierdzi ponadto, że niedobór witaminy D został przez nich przeoczony.

Kobiety w ciąży powinny przyjmować 10 mg witaminy D na dzień, co według naukowców nie jest możliwe do osiągnięcia przez samą dietę i przebywanie na słońcu.

Jednak NICE twierdzi, że kobiety powinny być po prostu informowane o konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu witaminy D podczas ciąży i w okresie karmienia. Dodaje, że niektóre mogą wybrać drogę uzupełniania tych niedoborów przez suplementy.

Brytyjki o niskich dochodach są upoważnione do pobierania suplementów za darmo z Healthy Start Scheme, ale raport donosi, że programem powinny być objęte wszystkie matki, niezależnie od statusu.

Kobiety są bardziej narażone na niedobory witaminy D niż mężczyźni. Wcześniejsze badania odkryły, że jedna na cztery ciężarne ma braki witaminy D zimą i wiosną. Wykazały one również, że przyjmowanie suplementów pokrywa się z niższym wskaźnikiem chorób, takich jak krzywica i dziecięca hipokalcemia, znana również jako syndrom Williamsa.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH