Wielkie oczy wirusa: nadchodzi era masowych szczepień przeciwko grypie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-08-2009, 06:21

Grecja planuje zaszczepić przeciwko grypie całą swoją populację, 12 mln osób - podała agencja Reuters powołując się na wypowiedź greckiego ministra zdrowia. To nowe podejście do potencjalnego zagrożenia jesienną pandemią.

W Australii na 21 mln ludzi, do tej pory zostało potwierdzonych ponad 27,5 tys. przypadków zachorowania, 95 zgonów. 3,3 tys. osób jest hospitalizowanych. Heath Kelly z działu epidemiologii w australijskim Victorian Infectious Diseases Reference Laboratory szacuje, że na Antypodach epidemia grypa A/H1N1 pochłonie maksymalnie do 1000 ofiar śmiertelnych, przy 1500-3000 ofiarach corocznej grypy sezonowej. Inni przypominają, że w czasie epidemii „hiszpanki“ (1918-1919), na 6 mln mieszkańców Australii, zmarło około 15 tys. osób.

Grupy ryzyka
Eksperci radzą zwrócić raczej uwagę i reagować na pewne nowe symptomy i paradoksy epidemii np.: na dużą liczbę łagodnych przypadków choroby przy jednoczesnym ciężkim przebiegu grypy u osób otyłych i kobiet w ciąży.

Dlatego Australia jako pierwsza na świecie planuje już od września wprowadzić masowe szczepienia u osób z wybranych grup ryzyka: kobiet w ciąży, diabetyków, astmatyków, nosicieli wirusa HIV, osób otyłych, a także pracowników sektora zdrowotnego.

Również w Wielkiej Brytanii są omawiane plany masowych szczepień, największych od 1964 roku, kiedy świat walczył z ospą. Pierwszą partią szczepionek, które pojawią się w październiku br., będą szczepione dzieci i dorośli między 6. miesiącem a 65. rokiem życia, u których zachodzi podejrzenie, że stan choroby może mieć ciężki przebieg.

W kolejce są także kobiety w ciąży oraz osoby powyżej 65. r.ż, które kwalifikują się do podania szczepionki sezonowej. Szczepienia będą również zalecane pracownikom medycznym i socjalnym, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH