Wielkie oczy wirusa: nadchodzi era masowych szczepień przeciwko grypie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-08-2009, 06:21

Grecja planuje zaszczepić przeciwko grypie całą swoją populację, 12 mln osób - podała agencja Reuters powołując się na wypowiedź greckiego ministra zdrowia. To nowe podejście do potencjalnego zagrożenia jesienną pandemią.

Dla dobra ogółu
Jednak jak pokazują ostatnie wyniki sondażu przeprowadzonego wśród brytyjskich pielęgniarek, opublikowanego w Nursing Times, jedna trzecia odmówiłaby poddania się szczepieniu. Na 1500 ankietowanych osób, 30 proc. nie zaszczepiłoby się, 33 proc. być może, tylko 37 proc. pozytywnie podeszło do akcji szczepień.

Jako podstawowy powód odmowy, ankietowani podali obawy o swoje bezpieczeństwo po podaniu szczepionki (60 proc.). Z badania wynika, że nawet personel medyczny nie do końca jest przekonany o realnym zagrożeniu grypą na tak dużą skalę, a raczej widzi w tym "rządową propagandę".

Komentujący wyniki prof. David Salisbury z departamentu zdrowia, stwierdził, że personel powinien wybrać szczepienia dla dobra ogółu: z obowiązku wobec pacjentów i swoich rodzin.

Taki plan to nie u nas
Prof. Andrzej Zieliński, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, ocenia, że trudno jest interpretować przymus szczepień w Grecji: – Myślę, że w Polsce w ogóle jakikolwiek przymus byłby nieefektywny i prowadziłby do protestów ludzi.

W Polsce planów masowych, a tym bardziej przymusowych szczepień nie ma. Minister zdrowia Ewa Kopacz potwierdziła jedynie, że również Polska ustawiła się w kolejce po szczepionkę i kupi zapasy leku, jeśli potwierdzi się, że jest bezpieczny dla zdrowia, a jego cena będzie adekwatna do możliwości finansowych naszego kraju.

Może obecnie jest najlepszy czas, by obok informacji, jak uniknąć zarażenia się grypą lub postępowania po pojawieniu się objawów choroby, edukować również pacjentów o konieczności unikania niepotrzebnego stosowania leków?

Źródła: Melissa Sweet, Pandemic lessons from Australia, 18 August 2009, BMJ 2009;339:b3317; Tom Nolan on historic flu remedies, 20 Aug, 09, by BMJ Group; Gemma Daley, Jason Gale, First Swine Flu Vaccinations May Start in Australia in a Month, Aug. 20 (Bloomberg); Paul Dinsdale, Four at-risk groups will be first to be vaccinated against swine flu, says chief medical officer, 17 August 2009, BMJ 2009;339:b3363; Greece to vaccinate entire population for new flu, Fri Jul 31, 2009 (Reuters).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH