Wielkopolska: aptekarze wysyłają klientów na darmowe konsultacje medyczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   06-05-2010, 09:03

Apteki, w których udzielane są porady, oznaczono czerwonym logo z napisem "Świat Kardiologii i Diabetologii".

Na razie program działa tylko w Wielkopolsce, ale niedługo ma objąć cały kraj.

Opieka farmaceutyczna to w Polsce zupełna nowość. Program działa od zaledwie kilku dni i jest skierowany do osób, które mają problemy kardiologiczne i diabetologiczne, ale nie są jeszcze świadome choroby. W ramach projektu klienci aptek wysyłani są na specjalistyczne badania lekarskie.

Do końca czerwca z takich badań mogą skorzystać mieszkańcy Poznania i okolic, m.in. Obornik, Słupcy, Szamotuł, Nekli i Gniezna. W sumie 29 placówek związanych jest programem marketingowym i lojalnościowym z firmą Świat Zdrowia, z którą łącznie współpracuje aż 1600 aptek na terenie całej Polski.

To właśnie ta firma wpadła na pomysł, aby farmaceuci włączyli się w diagnozowanie klientów. Nacisk położony jest na dolegliwości sercowe i cukrzycę, ponieważ w tych przypadkach pacjenci trafiają często do lekarza dopiero wówczas, gdy zmiany są zaawansowane i nieodwracalne.

Na razie aptekarze mają do rozdysponowania 1200 zaproszeń na badania. Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej, uważa, że pomysł jest dobry.

– Dostęp do aptekarza jest zdecydowanie łatwiejszy niż do lekarza, więc to aptekarz ma zazwyczaj pierwszy kontakt z osobą, u której pojawiły się symptomy cukrzycy. Powinien więc skierować pacjenta do lekarza. Również w czasie leczenia chory na cukrzycę z powodzeniem może konsultować się z farmaceutą – argumentuje prezes WIA.

Program realizowany w Wielkopolsce to pilotaż projektu, który, jak zapowiadają organizatorzy, od września ma ruszyć w ogólnopolskiej skali. Tak się stanie, jeśli wielkopolscy farmaceuci faktycznie pomogą wykrywać choroby u swoich klientów.

Więcej na: www.poznan.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH