Wirus grypy A/H1N1: kolejna zakażona osoba w stanie ciężkim

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-01-2011, 18:21

Wirus grypy A/H1N1: kolejna zakażona osoba w stanie ciężkim Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi przebywa kobieta zakażona wirusem A/H1N1. Jej stan jest ciężki.

Według przedstawicieli szpitala stan pacjentki jest ciężki; przebywa na oddziale intensywnej terapii i jest podłączona do respiratora. Na razie nie wiadomo, czy pacjentka cierpi także na inne choroby.

Łódzki sanepid odnotował w tym roku na razie tylko ten jeden przypadek zachorowania na grypę wywołaną wirusem A/H1N1. Od początku sezonu epidemicznego, czyli od 1 października w Łódzkiem zarejestrowano niemal 13,4 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne. To znacznie mniej niż w analogicznym okresie sezonu 2009/2010, gdy zanotowano ponad 61 tys. zachorowań.

Cztery potwierdzone przypadki zachorowań na grypę wywołaną tym wirusem odnotował w tym roku śląski sanepid – poinformował 10 stycznia Grzegorz Hudzik, wojewódzki państwowy inspektor sanitarny. Hospitalizowane są również dwie osoby, które miały kontakt z chorym i mają objawy grypy.

Chodzi o roczne dziecko, leczone obecnie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, u którego badania potwierdziły obecność wirusa A/H1N1. Do szpitala z objawami grypy trafiły również ciężarna matka dziecka oraz jego lekarka. Matka przebywa na oddziale ginekologii szpitala w Tychach, sanepid na razie nie ma wyniku jej badań.

Jak poinformował Grzegorz Hudzik, w styczniu śląski sanepid odnotował sezonowy wzrost zachorowań na grypę w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale „nie ma mowy o alarmistycznym, epidemicznym wzroście zachorowań".

Przypadki zakażenia wirusem grypy A/H1N1 potwierdzono ostatnio u dwóch ciężarnych kobiet w Krakowie. Pierwszą była 23-latka w 27. tygodniu ciąży, która trafiła do Kliniki Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ciążę rozwiązano przez cesarskie cięcie.

Na oddział chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku przyjęto dwóch pacjentów z objawami zakażenia wirusem A/H1N1.

Obecnie w pomorskich szpitalach przebywa 5 chorych zakażonych wirusem A/H1N1. Trójka z nich leczona jest w słupskim szpitalu, jeden w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, drugi chory z oddziału kardiologii tego szpitala został przeniesiony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH