Wirus RS: profilaktyka przy użyciu paliwizumabu to jedyny sposób kontroli choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   16-10-2017, 09:06

Wirus RS: profilaktyka przy użyciu paliwizumabu to jedyny sposób kontroli choroby Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Należy pilne rozszerzyć immunoprofilaktykę przy użyciu paliwizumabu, który, z powodu braku specyficznego leczenia, stanowi najważniejszy czynnik w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi zakażeń wywołanych wirusem RS - apeluje prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Ekspertka wskazuje, że w ostatnim sezonie infekcyjnym nastąpił dramatyczny wzrost zachorowań wywołanych wirusem RS (RSV - ang. respiratory syncytial virus). Tymczasem patogen ten może doprowadzić do zgonu w grupie noworodków urodzonych przedwcześnie.

Killer wśród wcześniaków
Jak podkreślają specjaliści, wirus syncytium nabłonka oddechowego (RSV) jest wysoce zakaźnym patogenem, będącym główną przyczyną powtarzających się każdego roku epidemii zakażeń dróg oddechowych. Co roku doprowadza on do infekcji u ok. 70% dzieci w pierwszym roku życia oraz u prawie 100% maluchów w wieku do 2. roku życia. W konsekwencji staje się powszechną na całym świecie przyczyną hospitalizacji w pierwszym roku życia.

- U starszych dzieci i osób dorosłych zakażenie RSV zwykle przebiega łagodnie, z objawami nieżytu górnych dróg oddechowych, katarem lub ze średnim nasileniem w postaci zapalenia oskrzeli. Jednak u dzieci urodzonych przedwcześnie może być przyczyną ciężkiego zapalenia oskrzelików albo zapalenia płuc z niewydolnością oddechową, co wymaga hospitalizacji i wentylacji mechanicznej - wyjaśnia prof. Helwich.

Konsultant w dziedzinie neonatologii tłumaczy również, że u maluchów przedwcześnie urodzonych oraz tych, które miały kłopoty po urodzeniu (z dysplazją oskrzelowo-płucną i istotną hemodynamicznie wrodzoną wadą serca), przebieg choroby zwykle bywa dramatycznie ciężki i może prowadzić do śmierci.

Co więcej, dane dotyczące śmiertelności wskazują, że zakażenie wirusem RS jest istotną przyczyną zgonów niemowląt właśnie w krajach rozwiniętych. Predyspozycja do zachorowania na ciężką postać zapalenia oskrzelików wywołaną przez wirus RS jest odwrotnie proporcjonalna do wieku ciążowego.

Zgodnie z aktualnymi danymi, niemowlęta urodzone w 29.-32. tygodniu ciąży trzykrotnie częściej wymagają leczenia w oddziale intensywnej terapii oraz stosowania wentylacji mechanicznej niż wcześniaki urodzone w 35. tygodniu ciąży.

Prof. Helwich przypomina również, że sezon na zakażenie RSV w naszej strefie klimatycznej rozpoczyna się pod koniec października i trwa do kwietnia.

Dramatyczny sezon

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH