
Szkoccy naukowcy z University of Dundee argumentują, że zespół chronicznego zmęczenia jest wywoływany przez infekcję wirusową
Naukowcy przebadali krew pobraną od blisko 50 dzieci, spośród których u połowy zdiagnozowano wcześniej CFS. Pierwszą nieprawidłowością, jaką znaleziono w grupie chorych dzieci, był wysoki poziom wolnych rodników, skrajnie reaktywnych atomów lub cząsteczek, które m.in. powodują uszkodzenia błon komórkowych i DNA, co prowadzi do zmian miażdżycowych czy nowotworów.
Ponadto u małych pacjentów cierpiących na przewlekłe zmęczenie wykryto niepokojąco dużą liczbę neutrofilów, komórek układu odpornościowego odpowiedzialnych za reakcję immunologiczną na obecność patogenów. Wcześniej podobne wyniki uzyskano podczas badań z udziałem dorosłych pacjentów.
Wielu cierpiących na CFS pacjentów twierdzi bowiem, że ich choroba rozpoczęła się właśnie infekcją wirusową. Za tą koncepcją przemawiają też dane, jakich dostarczyły wcześniejsze badania naukowców z Whittemore Peterson Institute przy University of Nevada w Reno.
- Mamy dowody na to, że retrowirus o nazwie XMRV jest często obecny we krwi ludzi z zespołem chronicznego zmęczenia - powiedziała wówczas Judy Mikovits, kierująca programem badań.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych