Wirus wywołuje zespół chronicznego zmęczenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   08-09-2010, 11:49

Wirus wywołuje zespół chronicznego zmęczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szkoccy naukowcy z University of Dundee argumentują, że zespół chronicznego zmęczenia jest wywoływany przez infekcję wirusową

Szkoci odnaleźli nieprawidłowości w poziomie białych krwinek u dzieci cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia. Jest to choroba, na którą cierpieć może nawet 17 mln ludzi na świecie. Według badaczy uzyskane wyniki potwierdzają tezę o tym, że schorzenie, któremu do niedawna przypisywano podłoże psychiczne, jest wywoływane przez infekcję wirusową.

Naukowcy przebadali krew pobraną od blisko 50 dzieci, spośród których u połowy zdiagnozowano wcześniej CFS. Pierwszą nieprawidłowością, jaką znaleziono w grupie chorych dzieci, był wysoki poziom wolnych rodników, skrajnie reaktywnych atomów lub cząsteczek, które m.in. powodują uszkodzenia błon komórkowych i DNA, co prowadzi do zmian miażdżycowych czy nowotworów.

Ponadto u małych pacjentów cierpiących na przewlekłe zmęczenie wykryto niepokojąco dużą liczbę neutrofilów, komórek układu odpornościowego odpowiedzialnych za reakcję immunologiczną na obecność patogenów. Wcześniej podobne wyniki uzyskano podczas badań z udziałem dorosłych pacjentów.

Wielu cierpiących na CFS pacjentów twierdzi bowiem, że ich choroba rozpoczęła się właśnie infekcją wirusową. Za tą koncepcją przemawiają też dane, jakich dostarczyły wcześniejsze badania naukowców z Whittemore Peterson Institute przy University of Nevada w Reno.

- Mamy dowody na to, że retrowirus o nazwie XMRV jest często obecny we krwi ludzi z zespołem chronicznego zmęczenia - powiedziała wówczas Judy Mikovits, kierująca programem badań.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH