Nie lekceważ zwykłej zgagi. Może prowadzić do raka żołądka 29-03-2023, 12:30 Raka żołądka typu jelitowego zaczyna się od zakażenia bakterią helicobacter pylori. Rak połączenia przełykowo-żołądkowego, w tym wpustu, powstaje najczęściej na podłożu refluksu żołądkowo-przełykowego. W Polsce lekceważymy zarówno infekcje bakterią, jak i zgagę.
Naukowcy opracowali bezbolesne "zastrzyki". Zamiast strzykawki strumień powietrza 29-03-2023, 07:36 Nowa metoda wykorzystująca strumień CO2 i cząstki zwane MOF ma pozwalać na bezbolesne „zastrzyki”, wprowadzenie genów do komórek a także prostsze przechowywanie wrażliwych szczepionek. Naukowcy liczą na wykorzystanie wynalazku w medycynie i w rolnictwie.
Aż 15 proc. mieszkańców ma boreliozę. Szokujące wyniki badań na Lubelszczyźnie 29-03-2023, 05:18 Na Lubelszczyźnie bezpłatnie przebadano 9000 osób w ramach programu profilaktycznego "Stop boreliozie!" - U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców województwa stwierdzono boreliozę – poinformowali 28 marca realizatorzy projektu.
Witamina D. Naukowcy opublikowali najnowsze wytyczne dotyczące suplementacji 28-03-2023, 10:13 Najnowsze wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D u dzieci i dorosłych w Polsce opracował zespół naukowców reprezentujących polskie i międzynarodowe towarzystwa medyczne oraz krajowi konsultanci specjalistyczni. Zalecenia dotyczą dawki witaminy D dla dzieci i młodzieży, dorosłych oraz poszczególnych grup seniorów.
Pacjent powinien mieć niezakłócony dostęp do immunoterapii alergenowej. W Polsce tak nie jest 28-03-2023, 06:30 Immunoterapia alergenowa jako unikalna przyczynowa metoda leczenia chorób alergicznych o dowiedzionej skuteczności powinna w niezakłócony sposób być ordynowana naszym chorym - ocenia prof. Radosław Gawlik, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Polscy i kanadyjscy naukowcy odkryli nowy gen silnie związany z rakiem piersi. To może być przełom w diagnostyce 27-03-2023, 17:25 Mutacja w genie, nazwana ATRIP, zwiększająca ryzyko zachorowania na raka piersi może występować u około 25 tysięcy Polek. Została wykryta przez polskich i kanadyjskich badaczy. Zdaniem dr Cezarego Cybulskiego genetyka z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie możliwe będzie zastosowanie prostego i taniego testu na wykrywanie mutacji.
Przełomowy lek na otyłość wchodzi do sprzedaży. Zawiera semaglutyd i zwiększa uczucie sytości 25-03-2023, 10:02 Reuters poinformował, że wyczekiwany lek na otyłość wkrótce wejdzie do sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Chodzi o lek Wegovy. Jest podawany raz w tygodniu, a substancja czynna, którą zawiera zmniejsza przyjmowanie kalorii, zwiększa uczucie sytości, pełności i kontrolowania jedzenia oraz zmniejsza uczucie głodu.
Gdańsk: W terminalu promowym udaremniono przemyt leków z zawartością opioidów 23-03-2023, 13:30 Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) przy pomocy psa służbowego wykryli na terenie terminalu promowego na Westerplatte przemyt farmaceutyków z zawartością opioidów. 59-letni mężczyzna próbował wwieźć samochodem na prom płynący do Szwecji 75 tys. tabletek przeciwbólowych z zawartością tramadolu.
Cukrzyca i refundacja leku. Prezes AOTMiT jest na "tak" dla rozszerzenia wskazań 22-03-2023, 21:20 Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał rekomendację w sprawie oceny leku Maysiglu (sitagliptyna) w kolejnych wskazaniach leczenia cukrzycy. Rekomenduje go do refundacji, ale jest warunek.
Dwie nowe linie do produkcji leków onkologicznych w Polfie Tarchomin 21-03-2023, 17:30 Pierwsza z dwóch linii do produkcji wysokospecjalistycznych leków, o łącznej mocy wytwórczej do nawet 6 milionów fiolek i ampułko-strzykawek rocznie, pomyślnie przeszła wszystkie odbiory techniczne i testy u włoskiego producenta — koncernu IMA. Teraz trafi ona do Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, będącego największą w historii inwestycją Polfy Tarchomin S.A.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych