Witaminy lub paracetamol znoszą działanie pigułek hormonalnych

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   26-04-2011, 15:28

Witaminy lub paracetamol znoszą działanie pigułek hormonalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pigułka hormonalna to jedna z metod antykoncepcji. Zdarza się jednak, że mimo regularnego przyjmowania tabletek, kobieta zachodzi w ciążę.

Działanie pigułki mogą osłabić przyjmowane leki. Do grona takich produktow należą: antybiotyki (ampicylina, tetracyklina, ryfampicyna), gryzeofulwina - stosowana w leczeniu infekcji grzybiczych, czy leki na padaczkę - informuje portal wp.pl.

Ostrożnie też przyjmujmy paracetamol, który osłabia antykoncepcję w przypadku przekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki.

Zalecany przy biegunkach węgiel również nie pozostaje bez wpływu na działanie pigułki, a także rytonawir - stosowany w leczeniu infekcji wirusem HIV. Zażywanie dużych ilości witaminy C też osłabia działanie antykoncepcji. Niektóre badania sugerują, żeby odczekać co najmniej 4 godziny, bo tyle czasu trzeba na przyswojenie się hormonów.

Bardzo restrykcyjne, beztłuszczowe diety również mogą mieć wpływ na wchłanianie przez organizm składników zawartych w pigułce. Hormony są rozpuszczalne w tłuszczach, a jeśli ich zabraknie, to nie przyswoimy całej dawki.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH