Witold Zatoński: 10 proc. Polaków nie wiąże palenia z nowotworami

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-11-2010, 08:52

Witold Zatoński: 10 proc. Polaków nie wiąże palenia z nowotworami

O potrzebie edukowania Polaków na temat szkodliwości palenia mówił prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Tytoń albo Zdrowie".

Jak informował, 10 proc. ankietowanych nie wiąże palenia z rakiem, a 40 proc. nie wie, że z paleniem związany jest udar mózgu.

– Jeżeli ktoś używa substancji uzależniającej, to przestaje być racjonalny. Przestaje rozeznawać prawdziwe niebezpieczeństwo, próbuje sobie racjonalizować nałóg – przekonywał prof. Zatoński.

Podkreślił, że palacze nie powinni palić w obecności innych ludzi, ale także zwierząt, które też chorują częściej z powodu dymu tytoniowego.

– Jeżeli ktoś chce wprowadzać do organizmu substancje rakotwórcze, kardiotoksyczne, pneumotoksyczne, prowadzące do otępienia, do choroby Alzheimera, to sam musi ponosić tego koszty, a nie może narażać innych osób.

Prof. Zatoński przypomniał, że 60 proc. wszystkich nowotworów występujących o osób przed 65. rokiem życia, szczególnie u mężczyzn, to nowotwory wynikające z wprowadzania do organizmu czynników rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym. Jak przypomiał, rak płuca występuje prawie wyłącznie u palących tytoń.

Zdaniem prof. Witolda Zatońskiego wchodząca w życie ustawa antynikotynowa nie jest tak szczelna, jak w krajach Europy Zachodniej, gdzie jego zdaniem nie widać już palących w miejscach publicznych. W Polsce – w opinii profesora – wciąż robione są „kombinacje”, bo „biedni palacze muszą sobie popalić”.

15 listopada zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa antynikotynowa, która wprowadza zakaz palenia w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia zostaną objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.

Zgodnie z nowelą właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi będą mogli tylko jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. W jednoizbowych lokalach obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH