Właściwy poziom HDL chroni przed rakiem okrężnicy

FARMAKOTERAPIA

Autor: BMJ/rynekaptek.pl   10-03-2011, 14:07

Badania przeprowadzone przez holenderskich naukowców pokazują, że osoby z niskim poziomem „dobrego” cholesterolu HDL mają nieco wyższe ryzyko raka okrężnicy niż osoby, u których poziom HDL jest właściwy.

Wyniki badań, jakie przeprowadzono w Holandii, zostały opublikowane w międzynarodowym magazynie Gut, poświęconym najnowszym odkryciom z dziedziny gastroenterologii i hepatologii.

Badacze porównali wyniki 1238 pacjentów z nowotworami jelita grubego i odbytu z wynikami 1238 ludzi zdrowych. Osoby z obu grup zostały starannie dobrane wg wieku, płci i wyników badań. 

Po przeanalizowaniu wyników z obu grup okazało się, że osoby, u których występował najwyższy poziom HDL oraz apolipoproteiny A-I (apoA) miały najmniejszą statystycznie skłonność do zachorowania na raka okrężnicy. W przypadku raka odbytu nie zaobserwowano takiej zależności. 

Zdaniem naukowców, takie wyniki badań jednoznacznie wskazują, że wysoka koncentracja HDL wiąże się z obniżonym ryzykiem raka okrężnicy. Odkryta prawidłowość wymaga wg nich dalszych badań. 

Badanie przeprowadzono w ramach EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition).

Do tej pory było wiadomo, że obniżanie „złego” cholesterolu LDL i podwyższanie „dobrego” HDL ogranicza ryzyko wystąpienia chorób serca. 

Więcej: http://gut.bmj.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH