Włochy: dzięki noszeniu maseczek tegoroczna grypa będzie najlżejsza od 15 lat

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-10-2020, 13:36

Włochy: dzięki noszeniu maseczek tegoroczna grypa będzie najlżejsza od 15 lat Zdaniem lekarzy w tym szczególnie trudnym roku należy tak samo skrupulatnie liczyć przypadki grypy, jak obecnie rejestruje się zakażenia koronawirusem (fot. Pixabay)

Tegoroczny sezon grypowy we Włoszech będzie, dzięki noszeniu maseczek, najlżejszy od 15 lat - taką prognozę przedstawili lekarze rodzinni, obradujący na kongresie na Sardynii. Przewidują, że będzie jeden szczyt zachorowań na grypę i koronawirusa.

Spodziewany łagodniejszy w skali kraju przebieg grypy sezonowej, zwłaszcza pod względem liczby zachorowań, to "jedyna dobra wiadomość w czasach Covid-19"- podkreśla włoska prasa w środę, 7 października.

Warunkiem, aby tak było, jest właściwe noszenie maseczek - wyjaśnił cytowany przez dziennik "La Stampa" sekretarz federacji lekarzy rodzinnych Silvestro Scotti.

Zaznaczył, że może przyczynić się do tego nowy zbiór zaostrzonych rozporządzeń, jakie ma wydać wkrótce rząd w związku z drugą falą pandemii koronawirusa.

Zapowiedziany wymóg noszenia maseczek, także na otwartej przestrzeni, sprawi według lekarzy to, że zahamowane zostaną nie tylko zakażenia SARS-CoV-2, ale także zwykłą grypą sezonową. Jej przebieg zaś, dodają, może okazać się ważnym sprawdzianem tego, w jakim stopniu Włosi dostosują się do nowych reguł bezpieczeństwa sanitarnego.

Zdaniem lekarzy w tym szczególnie trudnym roku należy tak samo skrupulatnie liczyć przypadki grypy, jak obecnie rejestruje się zakażenia koronawirusem.

- Analizując te liczby w tym roku i dokonując porównań będziemy mogli stwierdzić, jak ludzie stosują się do wymogów ochrony osobistej - powiedział Scotti.

Szef federacji lekarzy rodzinnych ostrzegł, że "najbardziej niebezpiecznym momentem" będzie nadejście szczytu zachorowań na grypę i na Covid-19.

Zwrócono też uwagę na to, że w tym roku nie może dojść do żadnych opóźnień w dostarczeniu szczepionek przeciwko grypie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH