Włochy: o 230 procent wzrosła zachorowalność na odrę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-03-2017, 09:12

Włochy: o 230 procent wzrosła zachorowalność na odrę Jak uważa ministerstwo zdrowia Włoch, wzrost ten wiąże ze spadkiem liczby szczepień.

We Włoszech lawinowo wzrosła zachorowalność na odrę. Jak podaje tamtejsze ministerstwo zdrowia, wzrost w tym roku nastąpił aż o 230 procent, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Według danych resortu zdrowia od początku tego roku zanotowano 700 przypadków odry, podczas gdy w pierwszym kwartale zeszłego roku było ich 220. Łącznie w 2016 roku na odrę zachorowały we Włoszech 884 osoby.

W tym roku najwięcej zachorowań jest w regionach Piemont, Lacjum, Lombardia i Toskania. Ponad połowa dotyczy osób w wieku od 15 do 39 lat.

- Silny wzrost przypadków odry we Włoszech związany jest w większości z rosnącą liczbą rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci, mimo mocnych dowodów naukowych i rozporządzeń w niektórych regionach, mających na celu zwiększenie odsetka osób zaszczepionych - wyjaśniło ministerstwo.

I ogłosiło, że podejmie wszelkie możliwe kroki, aby w pełni osiągnięte zostały cele wskazane w narodowym programie szczepień ochronnych. Ich liczba "niebezpiecznie zmalała w ostatnich latach" - przyznała minister Beatrice Lorenzin. Przypomniała, że szczepionki przeciwko odrze są bezpłatne i stanowczo zalecane.

Jej zdaniem obecna sytuacja wymaga "natychmiastowej interwencji".

Od kilku lat nasila się we Włoszech dyskusja na temat zasadności wszelkich szczepień. Zachęcają do tego regularnie lekarze w mediach, odrzucając argumentację ich przeciwników, mówiących o szkodliwości tych preparatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH