Włochy: prace nad nowym silnym lekiem przeciwbólowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-09-2010, 16:11

Włochy: prace nad nowym silnym lekiem przeciwbólowym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Udało się opracować nowy lek przeciwbólowy, który działa tylko na receptory kanabinoidowe poza mózgiem, dzięki czemu nie wywołuje groźnych działań niepożądanych - informują naukowcy z Włoch.

Receptory kanabinoidowe typu 1 (CB1) pośredniczą w działaniu marihuany na organizm a także rozpoznają produkowane przez nasz organizm endokanabinoidy. Są obecne w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Leki działające na elementy ścieżki sygnałowej z udziałem receptorów CB1 mają właściwości przeciwbólowe.

Niestety poza działaniem na organy obwodowe, większość leków wpływających na CB1 bez problemu przenika przez barierę krew – mózg, wnika do mózgu i wywołuje groźne skutki uboczne ze strony ośrodkowego układu nerwowego – m.in. zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Jak podaje piśmie „Nature Neuroscience", Daniele Piomelli wraz z kolegami z University of California at Irvine i Italian Institute of Technology w Genui opracował potencjalny lek – cząsteczkę, która aktywuje receptory 1 tylko na zewnątrz mózgu i rdzenia kręgowego. Lek o roboczej nazwie URB937 hamuje aktywność enzymu degradującego jeden z endokanabinoidów tzw. anandamid.

Jak wykazali autorzy badań, u szczurów lek podwyższa poziom anandamidu, zwiększa aktywację receptorów CB1 i uśmierza różne rodzaje bólu organów obwodowych. W niewielkiej ilości wnika do mózgu, ale w przeciwieństwie do innych aktywatorów receptorów CB1, jest szybko rozpoznawany i wypompowywany z mózgu przez specjalne cząsteczki transportujące. W związki z tym nie wpływa na degradację anandamidu w mózgu i nie wywołuje efektów ubocznych.

Jak podkreślają naukowcy – URB937 uśmierza ból w zupełnie nowy sposób, inny niż dotychczasowe leki przeciwbólowe i w przyszłości ma szansę stać się bardzo skutecznym i powszechnie stosowanym lekiem w terapii bólu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH