Włodzimierz Bodnar: wiem, że amantadyna działa. Co na to inny lekarz?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Polsat News   30-03-2021, 15:08

Włodzimierz Bodnar: wiem, że amantadyna działa. Co na to inny lekarz? Środowisko lekarskie nie jest zgodne co do skuteczności amantadyną w covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Doskonale wiem, że ona działa, ale chcemy udowodnić Polsce i światu, że tak jest – mówi w Polsat News o amantadynie Włodzimierz Bodnar. Inni lekarze są sceptyczni.

O amantadynie leczeniu nią infekcji Covid-19 ponownie zrobiło się głośno po tym, jak Włodzimierz Bodnar na początku epidemii SARS-CoV-2 opisał ją jako bezpieczny i skuteczny lek na tę chorobę.

"Doskonale wiem, że amantadyna działa"
Bodnar twierdzi, że w swojej przychodni wyleczył już nawet 500 osób i żadna nie przechodziła zakażenia koronawirusem ciężko. Wcześniej w Interii wyjaśniał, że terapia taka może trwać do dwóch tygodni regularnego przyjmowania leku. Oznaczałoby to bardzo niskie koszty leczenia.

Ale wtedy podawanie leku pacjentom określono mianem eksperymentu medycznego.

Lekarz nadal utrzymuje, że amantadyna "pomoże nam opanować pandemię". - Doskonale wiem, że ona działa, ale chcemy udowodnić Polsce i światu, że tak jest. Ci, którzy biorą ją od października, nie mają zespołów "pocovidowych" – mówi w Polsat News.

Wyliczył, iż zakażonych SARS-CoV-2 przyjął około trzech tysięcy, z czego wciąż chorych jest "garstka".

Sceptycyzm lekarzy
"Być może część informacji o skuteczności leku jest prawdziwa, ale z jednym NA PEWNO nie mogę się zgodzić, że amantadyna zapobiega zespołom pocovidowym. Niestety, mam grupę chorych o różnym przebiegu C-19 leczonych Amant. i wszyscy z objawami po COVID-19 (również ciężkimi)" - napisał na Twitterze dr Michał Chudzik, kardiolog, koordynator badań nad ozdrowieńcami z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

....i brak badań
Jeszcze w ubiegłym roku minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przegląd światowej literatury dotyczącej skuteczności amantadyny w leczeniu covid-19, ale okazało się, że takich badań nie ma.

– Są raptem trzy pozycje badań naukowych, które prezentują bardzo niepełne dowody, a populacja nigdy nie była kompleksowo objęta badaniem – mówił minister.

Dlatego zlecił, by Agencja Badań Medycznych przeprowadziła własne badania. Ta sfinansowała je i aktualnie rozpoczynają się badania kliniczne skuteczności amantadyny w leczeniu covid-19.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH