Włosi nie chcą się szczepić przeciwko grypie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-11-2010, 09:33

Włosi nie chcą się szczepić przeciwko grypie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziennik La Repubblica podał, że już obecnie można mówić o obojętności Włochów wobec nowej, udoskonalonej szczepionki, która jednocześnie ma chronić przed dwiema odmianami grypy: A/H1N1 i grypą sezonową.

Mimo, że zgodnie z planami włoskiego resortu zdrowia kampania szczepień miała rozpocząć się w październiku, w poszczególnych regionach kraju nie zainaugurowano jej w wyznaczonym terminie z powodu braku chętnych.

Do lekarzy nie zgłaszają się pacjenci z grupy ryzyka, którzy przede wszystkim z racji swego stanu zdrowia lub wieku powyżej 65. roku życia kwalifikują się do szczepień.

Resort zdrowia wyznaczył jako cel zaszczepienie 75 proc. osób z tej grupy, ale w latach ubiegłych zdecydowało się na to zaledwie 30 proc. osób. W tym roku może być jeszcze gorzej – przewiduje Instytut Służby Zdrowia.

W sezonie 2009/2010 w związku z pandemią tzw. nowej grypy, ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia, włoskie ministerstwo zdrowia kupiło za ponad 180 mln euro szczepionki dla 40 proc. ludności. Zaszczepiło się około 4 proc. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH