Wojewoda Mazowiecki: zbliża się szczyt sezonu grypowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-02-2011, 15:39

Wojewoda Mazowiecki: zbliża się szczyt sezonu grypowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wzrasta liczba zachorowań na grypę w woj. mazowieckim, co oznacza, że szczyt sezonu grypowego dopiero się zbliża - informuje Wojewoda Mazowiecki. Apeluje, by osoby chore zostawały w domu, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.

Zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka poinformowała w czwartek (3 lutego) na konferencji prasowej, że liczba zachorowań na grypę w województwie wzrasta od trzech miesięcy. W lutym odnotowano 22 tys. zachorowań, w styczniu 30 tys.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn przypomniała o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny: przykrywaniu ust i nosa w przypadku kaszlu i kataru, częstym myciu rąk wodą z mydłem, używaniu jednorazowych chusteczek do nosa, unikaniu kontaktu z osobami, które mogą być chore.

– Bardzo ważne, aby przez pierwsze trzy dni choroby pozostawać w domu – zaznaczyła. Podkreśliła, że przez ten czas objawy grypy powinny minąć. – Jeśli się utrzymują, należy udać się do lekarza – zaznaczyła. Osobom pracującym, które nie mogą dostać się na wizytę w związku z długimi kolejkami, radziła wziąć trzy dni urlopu.

– Do lekarza z objawami grypy bezwzględnie powinny udać się osoby przewlekle chore, o obniżonej odporności, osoby starsze – podkreślała Małgorzata Czerniawska-Ankiersztejn. Ostrzegała, że powikłania grypy mogą być bardzo groźne.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że od 23 do 31 stycznia zarejestrowano ogółem 69,512 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dla porównania przez cały styczeń w 2010 roku zarejestrowano 64,446 tys. takich przypadków.

Czerniawska-Ankiersztejn wyjaśniła, że szczyt ostatniego sezonu grypowego przypadł na jesień i koniec roku, dlatego dane dotyczące zapadalności na grypę w styczniu tego roku są dużo wyższe niż w ubiegłym.

Według ekspertów grypę w tym sezonie wywołuje głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, powołując się na dane epidemiologiczne z Polski i innych krajów, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg. Od początku roku Państwowy Zakład Higieny odnotował zgony 32 osób, u których wykryto tę chorobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH