Wrocław, Kraków: jeśli znajdą się pieniądze, będzie nowy lek na epilepsję

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   27-10-2009, 16:00

Chemicy z Politechniki Wrocławskiej i farmakolodzy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opracowali lek na epilepsję.

Lek jest otrzymywany z terpentyny pozyskiwanej z żywicy sosny.  Dr hab. inż. Stanisław Lochyński z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej wyjaśnia, że  terpentyna zawiera 40 proc. karenu - surowca do wytwarzania leków o działaniu przeciwpadaczkowym.

Pozyskane z terpentyny leki zostały już sprawdzone na myszach. U zwierząt najpierw wywoływano drgawki, a potem podawano preparat, który je hamował. Ma bowiem zdolność naśladowania wytwarzanego w układzie nerwowym kwasu gamma-aminomasłowego GABA, jednego z głównych neuroprzekaźników w mózgu, którego niedobór – jak twierdzi naukowiec - powoduje wyładowania drgawkowe.

Lochyński twierdzi, że opracowany preparat jest zupełnie nietoksyczny. W dodatku jest tani, bo pozyskiwany z powszechnie u nas występującej sosny zwyczajnej.

Naukowiec uważa, że preparat jest bardzo obiecujący, ale brakuje niestety środków na dalsze prace nad nim. Skończył się bowiem ministerialny grant, a przed zespołem jeszcze kolejne, kosztowne badania kliniczne.

Epilepsja jest w Polsce trzecią co do częstości występowania chorobą neurologiczną, po udarach i demencji starczej. Choruje na nią ok. 400 tysięcy osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH