Wrocław: laboratorium do szukania terapii przeciwnowotworowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza Wrocław/rynekaptek.pl   03-11-2010, 09:44

Wrocław: laboratorium do szukania terapii przeciwnowotworowych

We Wrocławiu powstaje NeoLek, nowoczesne laboratorium do badań nad substancjami o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej.

Laboratorium powstanie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN i zajmie się kompleksowym badaniem potencjalnych substancji przeciwnowotworowych, syntetycznych oraz pochodzenia naturalnego, m.in. z soi, paproci i pochodnych witaminy D.

- To będą badania na światowym poziomie - zapowiada prof. Janusz Boratyński, chemik, kierownik projektu NeoLek. - Coraz więcej firm farmaceutycznych poszukuje innowacyjnego leku przeciwnowotworowego. Fazę badań klinicznych nowych leków poprzedzają zawsze rozległe badania laboratoryjne i przedkliniczne, które według Unii Europejskiej muszą być prowadzone w laboratoriach spełniających międzynarodowe standardy. W Polsce brak jest takich certyfikowanych laboratoriów - nie jest to ani łatwe, ani tanie.

We Wrocławiu będą prowadzone badania in vitro, w probówkach, oraz in vivo, na myszach. - Potem, jeśli wyniki będą zachęcające, mamy otwartą drogę do zainteresowania substancjami przeciwnowotworowymi firm farmaceutycznych i biotechnologicznych także za granicą.

NeoLek powstanie na bazie dwóch obecnych laboratoriów: chemii biomedycznej oraz doświadczalnej terapii przeciwnowotworowej, gdzie od lat 60. prowadzi się badania przeciwnowotworowe. - Dotąd udało się wprowadzić w Polsce do onkologii dziesięć nadal stosowanych preparatów przeciwnowotworowych - mówi kierownik.

Na uruchomienie nowoczesnego obiektu, który ruszy w 2012 roku, wrocławianie dostali 17 mln zł (w 85 proc. to środki unijne).

Więcej:
 http://wroclaw.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH