
We Wrocławiu powstaje NeoLek, nowoczesne laboratorium do badań nad substancjami o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej.
Laboratorium powstanie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN i zajmie się kompleksowym badaniem potencjalnych substancji przeciwnowotworowych, syntetycznych oraz pochodzenia naturalnego, m.in. z soi, paproci i pochodnych witaminy D.
- To będą badania na światowym poziomie - zapowiada prof. Janusz Boratyński, chemik, kierownik projektu NeoLek. - Coraz więcej firm farmaceutycznych poszukuje innowacyjnego leku przeciwnowotworowego. Fazę badań klinicznych nowych leków poprzedzają zawsze rozległe badania laboratoryjne i przedkliniczne, które według Unii Europejskiej muszą być prowadzone w laboratoriach spełniających międzynarodowe standardy. W Polsce brak jest takich certyfikowanych laboratoriów - nie jest to ani łatwe, ani tanie.
We Wrocławiu będą prowadzone badania in vitro, w probówkach, oraz in vivo, na myszach. - Potem, jeśli wyniki będą zachęcające, mamy otwartą drogę do zainteresowania substancjami przeciwnowotworowymi firm farmaceutycznych i biotechnologicznych także za granicą.
NeoLek powstanie na bazie dwóch obecnych laboratoriów: chemii biomedycznej oraz doświadczalnej terapii przeciwnowotworowej, gdzie od lat 60. prowadzi się badania przeciwnowotworowe. - Dotąd udało się wprowadzić w Polsce do onkologii dziesięć nadal stosowanych preparatów przeciwnowotworowych - mówi kierownik.
Na uruchomienie nowoczesnego obiektu, który ruszy w 2012 roku, wrocławianie dostali 17 mln zł (w 85 proc. to środki unijne).
Więcej: http://wroclaw.gazeta.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych