Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-09-2020, 15:36

Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych

Codziennie u trójki dzieci diagnozowana jest choroba nowotworowa. Jeśli zostanie wykryta wcześnie, większość z nich ma szansę na wyleczenie – przypominają organizatorzy Kampanii Złotej Wstążki, która startuje 1 września.

Wrzesień jest na świecie obchodzony jako miesiąc świadomości nowotworów dziecięcych. Celem kampanii Złotej Wstążki, organizowanej przez Fundację "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową", jest zwiększenie świadomości społeczeństwa - w tym rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu - na temat nowotworów dziecięcych, ich objawów, a także na temat możliwości ich skutecznego leczenia.

- Poprzez pozytywny charakter i przekaz kampanii chcemy zaangażować wszystkich na rzecz walki z nowotworami dziecięcymi. Zależy nam na tym, żeby każde dziecko, które zachoruje na raka, miało realną szansę na wyzdrowienie - wyjaśnia prezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" Przemek Pohrybieniuk, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP. Jak dodaje, kampania ma też być wyrazem solidarności z chorymi i ich rodzinami.

W Polsce co roku ponad tysiąc rodzin słyszy diagnozę: "Państwa dziecko ma nowotwór". I chociaż choroby nowotworowe u dzieci są dość rzadkie - stanowią zaledwie 1,5 proc. wszystkich nowotworów występujących w całej populacji - to są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. Diagnozę chorób nowotworowych u dzieci utrudnia fakt, że zwykle rozwijają się one bardzo szybko i nie mają typowych objawów, jak u dorosłych.

Najczęstszymi nowotworami u dzieci są białaczki, które stanowią średnio 35 proc. wszystkich nowotworów rozpoznawanych w populacji pediatrycznej w Polsce. Na drugim miejscu pod względem częstości występowania znajdują się nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, które stanowią ok. 23 proc. wszystkich nowotworów, a na trzecim - chłoniaki (ok. 10 proc.).

Według prof. Alicji Chybickiej, która kieruje kliniką Przylądek Nadziei we Wrocławiu, w Polsce rozpoznanie nowotworów dziecięcych następuje najczęściej w zaawansowanym stadium, czyli w III i IV stopniu, co jest największym wyzwaniem terapeutycznym. Jak ocenia specjalistka, aby poprawić tę sytuację, niezbędne jest edukowanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kierunku wczesnej diagnostyki nowotworów u dzieci. Potencjalne objawy raka u dzieci powinny też skłaniać rodziców do szybkiej konsultacji ze specjalistą.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH