Wskazano czynniki ryzyka zgonu z powodu covid-19 wśród pacjentów na OIOM-ach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   04-07-2021, 07:10

Wskazano czynniki ryzyka zgonu z powodu covid-19 wśród pacjentów na OIOM-ach Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi lub rakiem miały około dwukrotnie większe ryzyko zgonu z powdu covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Pacjenci z COVID-19 przebywający na OIOM byli o 40 proc. bardziej narażeni na zgon, jeżeli palili papierosy; o 54 proc. częściej, jeżeli mieli zbyt wysokie ciśnienie krwi; o 41 proc., gdy chorowali na cukrzycę.

Bycie mężczyzną oraz zbyt duży wskaźnik masy ciała (BMI) nie są związane ze zwiększoną śmiertelnością z powodu COVID-19 u pacjentów przyjętych na oddziały intensywnej opieki medycznej (OIOM) - wykazała analiza 58 badań, czyli łącznie 44305 pacjentów.

Ustalenia te przeczą wcześniejszym wnioskom z badań.

Palenie papierosów, nadciśnienie, cukrzyca

Jednocześnie badanie przeprowadzone przez zespół dr. Bruce'a Biccarda z Uniwersytetu w Kapsztadzie uwidoczniło szereg innych czynników, związanych z ryzykiem zgonu chorych na Covid na OIOM-ie.

Dowiedziono m.in., że pacjenci z COVID-19 przebywający na OIOM byli o 40 proc. bardziej narażeni na zgon, jeżeli palili papierosy; o 54 proc. częściej, jeżeli mieli zbyt wysokie ciśnienie krwi; o 41 proc., gdy chorowali na cukrzycę oraz aż o 75 proc., kiedy cierpieli na choroby układu oddechowego.

Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi lub rakiem miały około dwukrotnie większe ryzyko zgonu, a cierpiący na choroby nerek - 2,4 razy większe niż pacjenci bez tych czynników ryzyka.

Innymi istotnymi czynnikami związanymi ze zwiększoną śmiertelnością z powodu Covid-19 były: nasilenie niewydolności narządowej wymagające wentylacji mechanicznej (2,5-krotnie w porównaniu do niewentylowanych pacjentów), a także podwyższona liczba białych krwinek i innych markerów stanu zapalnego.

Wiek pacjentów jest silnie związany z chorobami

Analizując przyczyny tych korelacji autorzy stwierdzili, że w większości przypadków wiek pacjentów jest silnie związany z wymienionymi schorzeniami, a więc i ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu Covid-19 po przyjęciu na OIOM.

Jeżeli chodzi o nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i choroby układu oddechowego to mogą one być związane z receptorami konwertazy angiotensyny (ACE) na powierzchni pęcherzyków płucnych, których ilość - jak sugerują wcześniejsze badania - jest skorelowana z podatnością na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Tymczasem wśród palaczy i pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc występuje zwiększona ekspresja receptorów ACE-2.

Korelacja pomiędzy płcią męską i zbyt wysokim BMI nie została potwierdzona 

Związek między nadciśnieniem i chorobami sercowo-naczyniowymi a zwiększoną śmiertelnością może być spowodowany uszkodzeniem serca związanym z ogólnoustrojową reakcją zapalną w odpowiedzi na zakażenie COVID-19.

- Nasze wyniki potwierdzają związek między cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi i chorobami układu oddechowego ze śmiertelnością u pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii. Jednak zgłaszana wcześniej korelacja pomiędzy płcią męską i zbyt wysokim BMI nie została potwierdzona przez tę metaanalizę. Z uwagi na dużą próbę badawczą jest to w pełni wiarygodne oszacowanie - podsumowują autorzy publikacji w czasopiśmie "Anesthesia" (https://doi.org/10.1111/anae.15532).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH