Współpraca firm i nadzieja na nowe leki

FARMAKOTERAPIA

Autor: biotechnologia.pl/rynekaptek.pl   22-12-2009, 09:20

Merck Sereno zamierza rozwijać nowe terapie w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Firma ogłosiła rozpoczęcie strategicznej współpracy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie w ramach badań podstawowych oraz klinicznych stwardnienia rozsianego (SM).

Współpraca ma na celu stworzenie nowych i innowacyjnych metod leczenia, które polepszą standard życia pacjentów, walczących z tą jedną z najgroźniejszych chorób neurodegeneracyjnych. Będzie ona trwać do 5 lat, z możliwością jej późniejszego przedłużenia.

Zgodnie z warunkami umowy kooperacja będzie koncentrować się na trzech kluczowych obszarach. Każdy z nich ma na celu znalezienie nowych i skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z neurodegeneracyjnym przebiegiem SM:

Pierwszym obszarem jest rozszerzenie i rozbudowanie obecnie istniejących długoterminowych badań chorych na SM. Obecnie w programie bierze udział 800 pacjentów, których przebieg choroby oceniany jest na przestrzeni 10 lat. Docelowo projekt swym zasięgiem ma objąć 2000 osób ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym.

Drugim celem współpracy jest zidentyfikowanie miarodajnych biomarkerów powiązanych z rozwojem stwardnienia rozsianego celem postawienia wczesnej diagnozy oraz szybkiego wdrożenia leczenia.

Trzecim obszarem badań jest ocena udziału poszczególnych komórek centralnego układu nerwowego w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych.

Również spółki GSK i Galapagos ogłosiły przedłużenie umowy na rozwój nowego leku w terapii artretyzmu.

GlaxoSmithKline zdecydował się na przedłużenie rozpoczętej w czerwcu 2006 roku. Zgodnie z warunkami porozumienia, Galapagos otrzyma od GSK na 6,5 miliona euro środków pieniężnych oraz dodatkowe profity po osiągnięciu przełomowych wyników badań oraz z racji umów licencyjnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH