Wyciąg z cebuli lekiem na blizny?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-02-2011, 09:31

Doktorantka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pracuje nad nowy sposobem leczenia blizn.

- Preparat, który, z niewielkim kosztem produktu oraz małym ryzykiem wystąpienia działań opracowujemy, łączy w sobie dużą skuteczność, udowodnioną w badaniach na ludziach chorychubocznych - zapewnia doktorantka Maria Żebrowska.

Tematem przygotowywanej przez nią pracy doktorskiej są „Silikonowe preparaty z wyciągiem z cebuli i heparyną drobnocząsteczkową na blizny hipertroficzne i keloidy”.

Badania, które prowadzi pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Szmitowskiej mają na celu opracowanie nowej postaci leku, analizę jego właściwości oraz badanie dostępności farmaceutycznej sporządzonego produktu.

Preparaty dostępne w aptekach działają na tej właśnie zasadzie - sprawiają, że blizna upodabnia się do skóry. Mają małą skuteczność, a mimo to są chętnie nabywane przez pacjentów ze względu na stosunkowo niską cenę i łatwość użycia (zwykle są to maści lub kremy). Z kolei metody inwazyjne - na przykład iniekcje czy terapia laserowa - mają duży koszt i wiążą się z ryzykiem działań ubocznych.

Za swoją pracę Maria Żebrowska otrzymała jedno ze stypendiów II edycji programu „InnoDoktorant”, w którym przyznawane są nagrody za prace dotyczące zagadnień istotnych dla rozwoju innowacyjności w województwie pomorskim.

Badaczka kończy już prace doświadczalne. Produkt jest teraz w fazie patentowania. Kwestie patentowe będą musiały się rozstrzygnąć w połowie 2011 roku, ponieważ wówczas zaplanowana jest publiczna obrona pracy doktorskiej.

W przyszłości, po zapewnieniu wynikom badań należytej ochrony, współpracą partnerską mogłyby być zainteresowane przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej i firmy farmaceutyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH