Wyniki badania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u diabetyków

FARMAKOTERAPIA

Autor: NovoNordisc/ rynekaptek.pl   06-10-2020, 14:03

Wyniki badania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u diabetyków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma Novo Nordisk ogłosiła wyniki badania CAPTURE, globalnego badania nieinterwencyjnego, oceniającego częstość występowania i ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę typu 2.

W badaniu oceniono również strategie zarządzania ryzykiem rozwoju tych powikłań. To pierwsze tego typu badanie obejmujące prawie 10 000 osób z 13 krajów znajdujących się na pięciu kontynentach, w którym pokazano, że 1 na 3 osoby z cukrzycą typu 2 żyje z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, a u 9 na 10 występuje miażdżycowa choroba układu sercowo-naczyniowego.

Miażdżycowa choroba sercowo-naczyniowa jest spowodowana odkładaniem się tłuszczów, cholesterolu i innych substancji w ścianach tętnic i na ich powierzchni, co zwęża naczynia, tym samym zmniejszając przepływ krwi. W efekcie może prowadzić do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

W badaniu CAPTURE podkreślono także, że tylko 2 na 10 osób z cukrzycą typu 2 i miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową otrzymuje leczenie hipoglikemizujące o udowodnionych korzyściach sercowo-naczyniowych.

W badaniu CAPTURE po raz pierwszy zebrano informacje na temat występowania chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2 pochodzące z ośrodków podstawowej, jak i specjalistycznej opieki medycznej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że istotna większość osób z cukrzycą typu 2 jest leczona przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) we współpracy z diabetologami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH