Wysokie ciśnienie u ciężarnych kobiet może później wpływać na ich pamięć

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-01-2021, 15:33

Wysokie ciśnienie u ciężarnych kobiet może później wpływać na ich pamięć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wysokie ciśnienie i stan przedrzucawkowy w okresie ciąży mogą przyczyniać się do pogorszenia pamięci w późniejszym wieku – informują naukowcy z Holandii na łamach pisma „Neurology”.

W badaniach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie uczestniczyło blisko 600 kobiet w ciąży. U 115 z nich po 20 tygodniu występowało wysokie ciśnienie tętnicze (z czego 30 proc. miało stan przedrzucawkowy).

Gdy po 15 latach naukowcy przeprowadzili badania funkcji poznawczych, zaobserwowali, że kobiety, które miały wysokie ciśnienie w ciąży, gorzej radziły sobie podczas testów pamięciowych. Nie zaobserwowano natomiast różnic dotyczących funkcji motorycznych, szybkości przetwarzania informacji czy orientacji przestrzennej.

- Te wyniki sugerują, że wysokie ciśnienie w czasie ciąży może pozostawiać po sobie trwałe ślady. Zależność ta wymaga jednak lepszego poznania, aby ustalić czy wczesna interwencja mogłaby zapobiegać pogarszaniu się pamięci w tej grupie kobiet - komentuje autorka badań dr Maria Adank.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH