Wytyczne brytyjskie mówią o trzeciej dawce szczepionki. W jakich przypadkach?

FARMAKOTERAPIA

Autor: assets.publishing.service.gov.uk/ rynekaptek.pl   23-02-2021, 09:01

Wytyczne brytyjskie mówią o trzeciej dawce szczepionki. W jakich przypadkach? Brytyjczycy opracowali wytyczne na sytuacje, gdy był inny schemat dawkowania niż opisany. Co w takich stryacjach? (fot. Pixabay)

W Wielkiej Brytanii opracowano wytyczne, które wskazują, w jakich sytuacjach i kiedy należy podać trzecią dawkę szczepionki. Dotyczy to zarówno preparatów mRNA, jak i wektorowych.

Public Health England co pewien czas aktualizuje wytyczne dotyczące stosowania szczepionek przeciw COVID-19 przez profesjonalistów medycznych. Ostatnia aktualizacja nosi datę 11 lutego 2021.

Opracowano wytyczne wskazują m.in. na sytuacje, gdy zaleca się podanie trzeciej dawki szczepionki. Jakie to są zdarzenia?

Nieumyślne podanie niepełnej dawki szczepionki
Jeśli nieumyślnie podano mniej niż pełną dawkę szczepionki COVID-19, na przykład jeśli część preparatu wyciekła podczas podawania, należy pobrać pełną dawkę i podać jak najszybciej po wystąpieniu błędu.

Jeśli pełna dawka nie zostanie podana na tego samego dnia, co dawka częściowa, bo np. błąd stwierdzono po pewnym czasie, pełną dawkę powtórną należy podać od 48 godzin po podaniu możliwej częściowej dawki.

48-godzinny okres oczekiwania ma pozwolić na obserwację reakcji organizmu po szczepieniu. Podanie dawki "zastępczej" zaleca się w ciągu 7 dni. Po tym terminie szczepienie zastępcze należy skonsultować ze specjalistą.

W takiej sytuacji podanie trzeciej dawki powinno nastąpić w terminie standardowego schematu dwudawkowego - licząc od podania tej drugiej dawki "zastępczej".

Nieumyślny błąd przechowywania lub przygotowania
Jeśli dawka szczepionki COVID-19 została podana pacjentowi, a okaże się, że na przykład była przechowywana w niewłaściwych warunkach, to zaleca się powtórzenie szczepienia albo tego samego dnia, albo po 48 godzinach od podania tej "trefnej" dawki.

48-godzinny okres oczekiwania ma pozwolić na obserwację reakcji organizmu po szczepieniu. Podanie dawki "zastępczej" zaleca się w ciągu 7 dni. Po tym terminie szczepienie zastępcze należy skonsultować ze specjalistą.

Drugą dawkę podano się w odstępie krótszym niż minimalny zalecany odstęp
W takich przypadkach wytyczne podają inny schemat dawkowania, w zależności od rodzaju szczepionki.

Jeśli chodzi o szczepionki mRNA, w przypadku podania drugiej dawki w czasie krótszym niż 19 dni od podania pierwszej, to należy podać trzecią dawkę przynajmniej 21 dni od podania tej drugiej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH