Wytyczne zalecają lekarzom mierzenie ciśnienia krwi w obu ramionach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-12-2020, 15:32

Wytyczne zalecają lekarzom mierzenie ciśnienia krwi w obu ramionach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Duże międzynarodowe badanie potwierdziło, że różnica wyników pomiaru ciśnienia tętniczego w prawym i lewym ramieniu jest związana z większym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i zgonu – informuje pismo “Hypertensio”.

Międzynarodowy zespół INTERPRESS-IPD, kierowany przez naukowców z University of Exeter, przeprowadził metaanalizę wszystkich dostępnych badań, a następnie połączył dane z 24 globalnych badań. Dzięki temu powstała baza danych obejmująca prawie 54 tys. dorosłych osób z Europy, Stanów Zjednoczonych, Afryki i Azji, w przypadku których dostępne były odczyty ciśnienia krwi dla obu ramion. Zespół przeanalizował dane dotyczące różnicy ciśnień między ramionami i śledził liczbę zgonów, zawałów serca i udarów mózgu, które miały miejsce w badanej kohorcie w ciągu 10 lat.

Badanie, finansowane przez National Institute for Health Research (NIHR) jest pierwszym, w którym stwierdzono, że im większa różnica ciśnienia krwi między ramionami, tym większe dodatkowe ryzyko zdrowotne dla pacjenta.

Obecnie międzynarodowe wytyczne zalecają lekarzom mierzenie ciśnienia krwi w obu ramionach podczas oceny ryzyka sercowo-naczyniowego - jednak jest to powszechnie ignorowane. Nowe badanie określa nową górną granicę "normy" dla różnicy ciśnienia krwi między ramionami, która jest znacznie niższa niż obecne wytyczne. Badania mogą doprowadzić do zmiany międzynarodowych wytycznych dotyczących nadciśnienia, co oznacza, że można będzie zidentyfikować więcej pacjentów z grupy ryzyka i zastosować potencjalnie ratujące życie leczenie.

Główny autor i lekarz rodzinny, dr Chris Clark z University of Exeter Medical School, powiedział:

- Sprawdzanie jednej ręki, a potem drugiej za pomocą rutynowo używanego ciśnieniomierza jest tanie i można je przeprowadzić w dowolnym miejscu opieki zdrowotnej, bez konieczności użycia dodatkowych lub drogich urządzeń. Chociaż międzynarodowe wytyczne obecnie zalecają, aby to robić, dzieje się to w najlepszym przypadku tylko w połowie przypadków, zwykle z powodu ograniczeń czasowych. Nasze badania pokazują, że niewielki dodatkowy czas potrzebny na pomiary obu ramion może ostatecznie uratować życie.

Od dawna wiemy, że różnica w ciśnieniu krwi między dwoma ramionami jest powiązana z gorszymi wynikami zdrowotnymi. Duża liczba osób biorących udział w badaniu INTERPRESS-IPD pomaga nam to lepiej zrozumieć.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH