Wytyczne zalecają lekarzom mierzenie ciśnienia krwi w obu ramionach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-12-2020, 15:32

Wytyczne zalecają lekarzom mierzenie ciśnienia krwi w obu ramionach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Duże międzynarodowe badanie potwierdziło, że różnica wyników pomiaru ciśnienia tętniczego w prawym i lewym ramieniu jest związana z większym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i zgonu – informuje pismo “Hypertensio”.

Mówi nam, że im większa różnica w ciśnieniu krwi pomiędzy ramionami, tym większe ryzyko sercowo-naczyniowe, więc naprawdę ważne jest, aby mierzyć oba ramiona. Pacjenci, którzy wymagają kontroli ciśnienia krwi, powinni teraz oczekiwać, że zostanie sprawdzone w obu ramionach co najmniej raz".

Ciśnienie krwi rośnie i spada cyklicznie z każdym uderzeniem serca. Jest mierzone w milimetrach słupa rtęci (mmHg), a odczyt jest zawsze podawany jako dwie liczby: górny (skurczowy) odczyt reprezentuje maksymalne ciśnienie krwi, a dolny (rozkurczowy) to minimalne ciśnienie krwi. Wysokie skurczowe ciśnienie krwi wskazuje na nadciśnienie. Nadciśnienie dotyczy jednej trzeciej dorosłej populacji i jest jedną z głównych przyczyn zawałów serca, udarów mózgu i zgonów, którym można zapobiec. Znacząca różnica między pomiarami skurczowego ciśnienia krwi w obu ramionach może wskazywać na zwężenie lub usztywnienie tętnic, które może wpływać na przepływ krwi. Te zmiany tętnicze są uznawane za marker ryzyka wystąpienia kolejnego zawału serca, udaru mózgu lub przedwczesnej śmierci i należy je zbadać pod kątem leczenia.

Naukowcy doszli do wniosku, że różnica każdego mmHg stwierdzona między dwoma ramionami zwiększała przewidywane 10-letnie ryzyko wystąpienia dławicy piersiowej, zawału serca lub udaru mózgu o jeden procent.

Obecnie zarówno wytyczne brytyjskie, jak i europejskie uznają różnicę skurczową między dwoma ramionami wynoszącą 15 mmHg lub więcej jako wartość progową wskazującą na dodatkowe ryzyko sercowo-naczyniowe. Nowe badanie wykazało, że już niższy próg 10 mmHg wyraźnie wskazuje na dodatkowe ryzyko, co oznaczałoby, że znacznie więcej osób powinno zostać poddanych leczeniu, jeśli występuje taka różnica między ramionami.

Różnica między ramionami większa niż 10 mmHg występuje u 11 proc. osób z nadciśnieniem - które samo w sobie jest znanym zagrożeniem dla zdrowia - i u czterech proc. populacji ogólnej.

aweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH