Wyższa temperatura przechowywania szczepionek Pfizera na dłużej. Trafią do aptecznych zamrażarek?

FARMAKOTERAPIA

Autor: EMA   18-05-2021, 08:01

Wyższa temperatura przechowywania szczepionek Pfizera na dłużej. Trafią do aptecznych zamrażarek? Zmiana warunków przechowywania szczepionek Pfizera Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Możliwe jest przechowywanie szczepionki Pfizera w temperaturze 2-8°C przez okres jednego miesiąca - uznała EMA. Jest zmiana warunków przechowywania.

Komitet ds. Leków dla ludzi (CHMP) EMA zalecił zmianę w zatwierdzonych warunkach przechowywania szczepionki przeciw Covid-19 Comirnaty  opracowanej przez BioNTech i Pfizer. 

Zmiana ułatwi obchodzenie się ze szczepionką w ośrodkach szczepień w całej Unii Europejskiej.

Zmiana temperatury przechowywania

Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2–8 ° C (tj. w normalnej lodówce po wyjęciu z zamrażarki) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni).

Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności przedłożonych EMA przez posiadacza pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich UE.

Zmiany zostaną uwzględnione w oznakowaniu

Opisane zmiany zostaną uwzględnione w publicznie dostępnych informacjach na temat Comirnaty i zostaną wdrożone przez posiadacza pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w zaktualizowanym oznakowaniu preparatu.

Użytkownikom przypomina się, aby zawsze odnosili się do etykiety i ulotki dołączonej do opakowania dostarczonego produktu w celu uzyskania prawidłowych informacji dotyczących przechowywania.

"EMA prowadzi ciągły dialog z posiadaczami pozwoleń na dopuszczenie do obrotu szczepionek COVID-19, starając się ulepszyć produkcję w celu usprawnienia dystrybucji szczepionek w UE" - napisała organizacja.

Szczepionka z aptecznej zamrażarki

To dobra wiadomość dla aptek.

Początkowo wytyczne mówiły o konieczności przechowywania fiolek w temperaturze od -90 do -60 st. C w specjalnych zamrażarkach. Następnie weszła zmiana, zgodnie z którą mogły być transportowane i przechowywane w temperaturze od -25 do -15 st. C (tj. w temperaturze standardowych zamrażarek farmaceutycznych) przez jednorazowy okres dwóch tygodni.

Obecnie przeprowadzone badania stabilności wykazały możliwość złagodzenia tych warunków. Ułatwia to włączenie aptek do łańcucha dystrybucji szczepionek.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH