Wzrasta popyt na tabletki z jodem...

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-03-2011, 08:38

Wzrasta popyt na tabletki z jodem...

Popyt na zawierające jod tabletki przybrał w USA rozmiary, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistym zagrożeniem - informuje New Scientist.

Ludność zamieszkująca zachodnie wybrzeża USA i Kanady szybko wykupuje tabletki z jodkiem potasu. Zdaniem ekspertów, na nic im się one nie przydadzą.

W przypadku osób narażonych na kontakt z radioaktywnym jodem, przyjmowanie jodku potasu może zablokować wchłanianie jodu radioaktywnego przez tarczycę. Ocenia się, że po awarii w Czarnobylu tysiące ludzi uniknęły w ten sposób raka tarczycy.

Według US Nuclear Regulatory Commission w przypadku poważnej awarii reaktora jodek potasu należy podać każdej osobie przebywającej w promieniu 16 km. USA są o tysiące kilometrów za daleko, by taka profilaktyka na coś się przydała.

W wywiadzie dla CNN Nolan Hertel, specjalista nuklearny z Georgia Institute of Technology wyjaśnia, że gdy izotopy trafią od atmosfery, wędrując z wiatrem ulegają olbrzymiemu rozproszeniu i rozcieńczeniu. Z kolei Kenneth Mossman z Arizona State University zauważa, że przyjmowanie jodku potasu może, co najwyżej, dać poczucie, iż "coś się zrobiło".

Jednak jodek potasu może być dla niektórych osób niebezpieczny - jeśli są uczuleni na jod. U innych mogą się pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy podrażnienie gruczołów ślinowych.

Błędne wyobrażenie o właściwościach jodu nie jest specjalnością tylko Amerykanów. Jak podaje agencja Associated Press, w Pekinie spanikowani Chińczycy wykupują sól, w błędnym mniemaniu, że dodawany do niej jod może ich chronić. Zawartość jodu w takiej soli jest zbyt mała, pomijając fakt, że skażenie nie dotarło do Chin.

Podobna panika wybuchła na Daleki Wschodzie. Mieszkańcy wykupili takie preparaty z jodkiem potasu już w pierwszych dniach po awarii w Japonii. Nie ma ich w ogóle w aptekach. Lekarze ostrzegają, że taka profilaktyka może spowodować problemy dla zdrowia. U niektórych mieszkańców rosyjskiego Sachalinu nadmiar jodu już wywołał uczulenie - informuje Głos Rosji.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH