WZW A: szczepienia mogą zahamować rozwój choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL/rynekaptek.pl   20-10-2017, 09:23

WZW A: szczepienia mogą zahamować rozwój choroby Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjaliści twierdzą, że tak duży wysyp zachorowań na WZW A w Polsce może być wstępem do epidemii, ale w tym przypadku można ją skutecznie zatrzymać szczepieniami. Od początku roku do końca września wykryto w Polsce 1685 przypadków zachorowań na tę chorobę.

 Prof. Andrzej Gładysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ostrzega, że wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane "żółtaczką pokarmową", to wcale nie jest błahostka. - Jest chorobą o ostrym przebiegu, szczególnie ciężkim u osób dorosłych (u małych dzieci przebiega w większości bezobjawowo), a jeżeli się nałoży na inną chorobę przewlekłą, może być zabójcza - mówi profesor.

- Początkowo choroba daje objawy podobne do grypy oraz objawy ze strony układu pokarmowego (zaburzenia dyspeptyczne): odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz, jak również żółtaczka (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych). Choroba ma z reguły nagły początek i ciężki przebieg, wymagający hospitalizacji. Zwiększone ryzyko cięższego przebiegu choroby występuje u osób zakażonych HBV (WZW B) lub HCV (WZW C) - wyjaśnia specjalista.

Szczepienia dla mężczyzn
Choroba szerzy się głównie drogą fekalno - oralną. Wśród gejów oraz osób biseksualnych WZW A może szerzyć się w wyniku kontaktów seksualnych. Właśnie w tej grupie szczególnie widoczny jest wzrost takich zakażeń w ostatnim czasie.

- Rezerwuarem wirusa jest wyłącznie człowiek. Zakażenie następuje najczęściej na drodze pokarmowej, możliwe jest również zakażenie podczas kontaktu seksualnego (zwłaszcza homoseksualnego) - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Z danych GIS wynika, że obecnie w Europie rozpoznano ognisko wirusowego zapalenia wątroby typy A, w którym zachorowania dotyczą głównie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (ang. MSM). Taki sygnał płynie od Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wzrost zachorowań notowany jest przez ECDC od czerwca 2016. Polska zaś jest w grupie, gdzie wzrost zachorowań w ostatnim roku był jednym z najwyższych.

Rzecznik GIS wskazuje, że z tego powodu ECDC rekomenduje szczepienia mężczyznom mającym kontakty seksualne z mężczyznami, mieszkającym na obszarach, gdzie występuje aktualnie wzrost zachorowań na WZW A, a więc także w Polsce.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH