
Pacjenci czekają m.in. na lek Xanax zawierający benzodiazepinę. Jak poinformował producent, zrealizowane zostały dostawy do dwóch współpracujących hurtowni, dostępność w aptekach powinna się zatem niebawem poprawić - podsumowuje serwis GdziePoLek.pl.
Obecna lista braków zawiera 26 pozycji. Na liście są tylko leki wydawane na receptę, które wcześniej były dostępne w przynajmniej 10% aptek i których dostępność spadła o co najmniej połowę.
Nadal bardzo wiele osób oczekuje na powiadomienia dotyczące leku Viregyt-K z amantadyną. Duży popyt na ten lek spowodował zarówno reglamentację, jak i umieszczenie go na liście antywywozowej.
Chorzy nadal czekają na powiadomienia o lekach Asamax i Salofalk stosowane w stanach zapalnych jelit. Dla leku Asamax 500 dostępność w ostatnim czasie poprawiła się i mamy informację, że dostawy będą realizowane regularnie i nie są przewidywane przerwy w dostępności produktu w najbliższym czasie.
Poszukiwany jest także lek Marelim, zawierający kwas mykofenolowy stosowany po przeszczepie nerki. Refundowany produkt leczniczy w dawce 360 mg ma być dostępny w aptekach dopiero w marcu 2021 r. W związku z jego brakiem na rynku, Minister Zdrowia wydał zgodę na sprowadzenie z Norwegii nierefundowanego odpowiednika pod nazwą Mycofenolsyre Accord 360 mg w opakowaniach 120 tabletek w ramach importu interwencyjnego.
Pacjenci czekają także na lek Xanax zawierający przeciwlękową benzodiazepinę. Jak poinformował producent, zrealizowane zostały dostawy do dwóch współpracujących hurtowni, dostępność w aptekach powinna się zatem niebawem poprawić.
W ostatnim czasie pojawiły się także zapisy na powiadomienia o preparacie ZAAX, dostępnym bez recepty produkcie do postępowania dietetycznego, który ma przyczyniać się do właściwego przepływu krwi i wpływać na prawidłową agregację płytek krwi. Według dostępnych informacji miały miejsce problemy z dystrybucją, ale produkt ma być w aptekach pod koniec lutego.
Poszukiwane są także czopki przeciwko hemoroidom Ruskorex. Zgodnie z informacją otrzymaną od firmy Angelini Pharma Polska na ten moment nie ma możliwości określenia terminu powrotu leku do aptek. Przyczyną braku jest transfer technologii do nowego wytwórcy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych