Model komercjalizacji z wykorzystaniem spółek zadaniowych ułatwia i usprawnia tworzenie spółek spin off, co w efekcie umożliwia szybsze ich wejście na rynek.
- W warunkach uczelni publicznej, której struktury nie zostały powołane do zajmowania się biznesem, byłoby to bez porównania trudniejsze" – mówi Tomasz Pyrć, prezes zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Innoagh.
Tomasz Pyrć ocenia, że komercjalizacja technologii powstających na uczelniach wyższych poprzez tworzenie tzw. spółek odpryskowych jest w Polsce jeszcze rzadko stosowana. Wykorzystywanie w tym celu tworzonych przez uczelnie spółek zadaniowych, obejmujących w miejsce uczelni udziały w spółkach spin off jest jeszcze rzadsze.
Utworzona na wiosnę 2010 r. spółka zadaniowa Innoagh jest stuprocentową własnością Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jej głównym zadaniem jest tworzenie spółek typu spin off, zwanych także spółkami profesorskimi. Zakładają je pracownicy naukowi AGH dla rynkowego wykorzystania swojej wiedzy i wyników prac badawczych. AGH jako uczelnia nie obejmuje udziału w kapitale i nie jest inwestorem w tych spółkach, robi to w jej imieniu Innoagh.
- Misja uczelni to kształcenie i badania, a nie zajmowanie się biznesem. Struktura uczelni nie jest do tego dostosowana. Działając w zastępstwie uczelni spółka zadaniowa znacznie sprawniej organizuje proces tworzenia firm. W tym modelu powstały już dwie innowacyjne spółki profesorskie – podkreśla Pyrć.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych