Z powodu otyłości będziemy żyć krócej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-02-2011, 13:32

Postępująca otyłość wśród dzieci i nastolatków może wkrótce sprawić, że tak zwana przeciętna oczekiwana długość życia zacznie się skracać.

Jeszcze niedawno wydawało się, że będziemy żyć coraz dłużej. Najnowsze dane demograficzne z Japonii, wskazują że średnia długość życia Japonek zwiększyła się do 86,5 lat, a tzw. przeciętna oczekiwana długość ich życia sięgnęła 100 lat.

Dożycie stu lat przestaje być fenomenem. A jeszcze w 1840 r. ludzie średnio żyli zaledwie czterdzieści lat. Najbardziej „długowieczni" byli wtedy Szwedzi, którzy dożywali 45 lat. Od tego czasu średnia długość życia wzrosła aż o ponad 40 lat i co roku wydłużała się o kolejne trzy miesiące.

Tak było do tej pory i coraz większe są wątpliwości czy ta tendencja się utrzyma. A jeśli nawet, to jak długo. Nie chodzi tylko wyczerpywanie się biologicznych możliwości dalszego wydłużania życia człowieka. Większość specjalistów jest zgodna, że ludzie mogą żyć nawet 120 lat.


Zgodnie z dotychczasowymi prognozami W USA, Europie i Polsce co drugie dziecko, które w najbliższych latach przyjdzie na świat, powinno dożyć stu lat, a część z nich, jak prognozują demografowie, dożyje nawet 2150 roku.
Nie ma jednak pewności czy XXI wiek będzie pierwszym w dziejach ludzkości stuleciem stulatków.

W Australii specjaliści od zdrowia publicznego alarmują, że przeciętna oczekiwana długość życia zacznie się wkrótce skracać, gdyż coraz więcej dzieci jest otyłych i po wkroczeniu w wiek dorosły szybciej zacznie chorować niż ich rodzice.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH