Zaburzenia w działaniu makrofagów zwiększają podatność na gruźlicę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-02-2011, 10:12

Mutacja w genie kodującym białko odpowiedzialne za unieszkodliwiający bakterie "wybuch tlenowy" charakterystyczny dla makrofagów zwiększa podatność ludzi na infekcje wywołane nawet przez mało groźne bakterie.

Jak wykazali autorzy pracy, której wyniki opublikowane zostały na łamach pisma "Nature Immunology", mutacja ta powoduje również zwiększoną podatność na zachorowanie na gruźlicę.

Wybuch tlenowy, nazywany również wybuchem oddechowym to termin określający ciąg reakcji chemicznych, które powodują masowe uwolnienie cząsteczek o nazwie reaktywne formy tlenu i niszczą zagrażające organizmowi patogeny (bakterie, wirusy). Proces ten jest charakterystyczny dla komórek układu odpornościowego - przede wszystkim makrofagów.

Jean-Laurent Casanova wraz z kolegami z The Rockefeller University w Nowym Jorku wyodrębnił wśród swoich pacjentów dwie grupy osób o zwiększonej podatności na zachorowanie na gruźlicę po otrzymaniu powszechnie stosowanej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Po szczegółowych analizach i badaniach okazało się, że podatność na zachorowanie na gruźlicę u pacjentów była związana z mutacją w genie kontrolującym wybuch tlenowy makrofagów po zetknięciu się tych komórek z prątkami gruźlicy obecnymi w szczepionce przeciwko gruźlicy.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki ich badań dowodzą, że wybuch tlenowy makrofagów jest kluczowym mechanizmem zabezpieczającym ludzi przez gruźlicą.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH