Zachodniopomorskie : bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Nerki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-03-2011, 15:50

Bezpłatne badania profilaktyczne, pomagające w ocenie ryzyka chorób nerek u mieszkańców regionu zachodniopomorskiego organizuje z okazji Światowego Dnia Nerki Pomorski Uniwersytet Medyczny - poinformował w poniedziałek (7 marca) koordynator akcji dr Krzysztof Pabisiak z Kliniki Nefrologii PUM.

W czwartek (10 marca) w ponad 100 krajach na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerki. Z tej okazji organizowane są marsze, koncerty, badania przesiewowe i prelekcje.

Celem koordynowanych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) działań jest uświadomienie społeczeństwu zwiększającej się w alarmującym tempie cichej pandemii chorób nerek. Szacuje się, że obecnie około 600 milionów osób choruje na nerki.

Tegoroczny Światowy Dzień Nerki poświęcony jest sercu i nerkom. Nadciśnienie tętnicze, otyłość i zanieczyszczenie środowiska są głównymi przyczynami chorób tych narządów.

Obecność choroby nerek znacząco zwiększa ryzyko zawału serca u pacjentów z cukrzycą czy nadciśnieniem. Z badań WHO wynika, że wśród osób z chorobami nerek powyżej 45 r. życia ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru i innych przyczyn śmiertelności jest podwojone.

– Badania profilaktyczne mają za zadanie ocenić, czy u pacjentów, którzy się na nie zgłoszą, występuje ryzyko chorób nerek – powiedział Pabisiak. Wyjaśnił, że badania będą polegały na analizie krwi, wagi, ciśnienia oraz na wywiadzie o ogólnym stanie zdrowia pacjenta i jego rodziny.

– Chodzi przede wszystkim o uświadomienie ludziom, że nerki są bardzo ważnym organem, o który trzeba dbać. W niektórych przypadkach będą padały np. sugestie o konieczności zmiany trybu życia m.in. sposobu odżywiania u osób otyłych. Ta akcja to profilaktyka i promocja zdrowego trybu życia – powiedział Pabisiak.

Badania można wykonać w klinikach Pomorskiego UM w Szczecinie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH