Zagrożenie radioaktywnością dotyczy głównie pracowników elektrowni

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2011, 10:55

Zagrożenie radioaktywnością dotyczy głównie pracowników elektrowni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyższy 100 tys. razy od normy poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 japońskiej elektrowni Fukushima stanowi na razie zagrożenie głównie dla jej pracowników.

Odnosząc się do przekroczonej 1150 razy normy dla stężenia radioaktywnego jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu siłowni, prof. Ludwik Dobrzyński z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku podkreślił, że o "długoterminowym zagrożeniu na razie w tym przypadku nie może być mowy".

Według niego zawartość w wodzie radionuklidów pochodzących z reaktorów będzie się drastycznie zmniejszała wraz z odległością od reaktorów i upływem czasu, o ile nie pojawią się nowe "dostawy" jodu.

- Jod-131 rozpada się stosunkowo szybko i co osiem dni jego ilość będzie zmniejszać o połowę. Zatem gdybyśmy mieli do czynienia z wodą stojącą, to po dwóch miesiącach norma byłaby przekroczona tylko dwukrotnie - wyjaśnił prof. Dobrzyński.

Ekspert zaznaczył zarazem, że wszelkie normy zawartości radionuklidów w wodzie są ustalane z dużym zapasem bezpieczeństwa i dotyczą wody słodkiej. Do norm w wodzie morskiej należy podchodzić bardzo ostrożnie, gdyż nie do końca wiadomo, co taka norma w ruchomym morzu może znaczyć. - Póki jest ograniczone przekroczenia norm radioaktywności do terenu elektrowni, stanowi wyłącznie zagrożenie dla jej pracowników - powiedział PAP prof. Dobrzyński.

Przypomniał, że wzrost poziomu radioaktywności w wodzie chłodzącej reaktor jest konsekwencją stopienia się koszulek cyrkonowych, które odsłoniły paliwo jądrowe i w związku z tym część produktów jego rozszczepienia zaczęła się przedostawać do wody.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH