Zakaz palenia w lokalach przynosi efekty

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-03-2011, 14:29

Zakaz palenia w lokalach przynosi efekty

Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Manko wynika, że blisko 74% badanych pracowników lokali gastronomicznych popiera ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych.

W dniach od 1 do 4 lutego 2011 roku Stowarzyszenie Manko przeprowadziło badanie na próbie 400 respondentów, pracowników branży gastronomicznej w Krakowie. Miało ono na celu znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: "Co sądzą pracownicy lokali o wprowadzonym zakazie palenia?" oraz "Czy zakaz palenia przyjął się w krakowskich lokalach?".

Wyniki, przedstawione podczas czwartkowej konferencji prasowej, pokazały, że 73,9% badanych pracowników popiera nową ustawę o zakazie palenia w miejscach ogólnodostępnych, a 48,3% dostrzega poprawę zdrowia.

Na zlecenie Stowarzyszenia Manko TNS OBOP przeprowadził badanie także na grupie reprezentatywnej 1005 Polaków powyżej 15. roku życia. - Wyniki badań są bardzo pozytywne. Pokazują, że wprowadzenie zakazu palenia poprawiło sytuację zdrowotną Polaków. Najważniejszym jest to, że wzrosło poparcie klientów dla nowelizacji ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych - powiedziała Magdalena Petryniak, koordynator kampanii "Lokal bez papierosa".

Z analiz wynika, że 68% palących i 84% niepalących klientów, popiera wprowadzenie obostrzenia. Mimo znaczącego poparcia ze strony uzależnionych od tytoniu zaobserwowano, że 30% z nich nadal nie wierzy, że palenie powoduje śmiertelne choroby.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH