Zakażenia szpitalne w zachodniopomorskim: dominował szczep New Delhi

FARMAKOTERAPIA

Autor: ekoszalin.pl/rynekaptek.pl   19-05-2017, 11:23

Zakażenia szpitalne w zachodniopomorskim: dominował szczep New Delhi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie opublikowała raport dotyczący zakażeń szpitalnych w 2016 roku. Najczęściej występującą bakterią był szczep pod nazwą New Delhi, dotychczas nie odnotowany na terenie woj. zachodniopomorskiego.

W 2016 r. odnotowano 29 ognisk epidemicznych, w których zakażeniu uległo 106 osób tj. o 64 osoby mniej niż w 2015 r. Raport stwierdza, że na przestrzeni ostatnich lat poprawie uległa jakość prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych przez Zespoły Kontroli Zakażeń Szpitalnych - czytamy na portalu ekoszalin.pl.

W 2016 roku najczęściej występującym czynnikiem etiologicznym w ogniskach epidemicznych były następujące szczepy alarmowe:

- Klebsiella pneumoniae – 10 ognisk, w tym ESBL(+) – 7 ognisk, MBL typ NDM(+) - 2 ogniska oraz ESBL typ MBL(+) - 1 ognisko),
- Clostridium difficile wytwarzający toksyny A i B (5 ognisk), MRSA (4 ogniska),
- Pseudomonas aeruginosa oporny na karbapenemy (2 ogniska),
- wirus grypy AH1N1 (2 ogniska).

Wśród zgłoszonych ognisk, w dwóch czynnikiem etiologicznym była Klebsiella pneumoniae NDM zwana bakterią New Delhi, dotychczas nie występującą na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Spośród wszystkich zgłoszonych w 2016 r. przez szpitale patogenów alarmowych zakażenie bakterią New Delhi stwierdzono w 10 przypadkach. W 2017 r. szpitale z woj. zachodniopomorskiego dotychczas nie zgłosiły zakażeń tą bakterią.

Więcej: http://ekoszalin.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH