Zakażenie wirusem COVID-19 może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT   16-07-2021, 19:33

Zakażenie wirusem COVID-19 może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu Programy szczepień ochronnych muszą obejmować nadzór nad kobietami, które zostały zaszczepione celowo lub nieumyślnie w czasie ciąży oraz ich dzieci Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Dowody sugerują, że kobiety ciężarne z COVID-19 są bardziej narażone na ryzyko rozwoju ciężkiej choroby w porównaniu z nieciężarnymi kobietami w wieku rozrodczym - ocenia WHO.

Zakażenie wirusem COVID-19 może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Na całym świecie toczą się badania mające na celu, ocenić stosunek korzyści do ryzyka szczepień przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Programy szczepień ochronnych muszą obejmować nadzór nad kobietami, które zostały zaszczepione celowo lub nieumyślnie w czasie ciąży oraz ich dzieci.

Podejście oparte na biernym nadzorze musi uwzględniać potencjalne scenariusze:

- matczyne AEFI (zdarzenie niepożądane po szczepieniu) nie związane bezpośrednio z ciążą;

- położnicze zdarzenia niepożądane, które uważa się za związane ze szczepieniem COVID-19 podczas ciąży;

- niepożądane zdarzenia u płodu (w przypadku poronienia), noworodka, niemowlęcia lub dziecka, co do których istnieje podejrzenie, że są związane ze szczepieniem COVID-19 w czasie ciąży.

- późne/opóźnione zdarzenie niepożądane u dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest związane ze szczepieniem COVID-19 w czasie ciąży.

Zalecenia WHO

Obecnie brak jest odpowiednich danych na temat działania szczepionek COVID-19 u kobiet w ciąży. Dlatego zaleca się stosowanie zarówno aktywnego, jak i pasywnego nadzoru.

Krajowe programy monitorowania AEFI opracowane dla rutynowych szczepień ochronnych będą musiały być dostosowane do uwzględnienia szczepieńprzeciwCOVID-19 u osób dorosłych, w tym kobiet w ciąży.

W tym celu formularze zgłoszeniowe AEFI, procedury badania przypadków, jak również procedury oceny przyczynowości będą musiały zostać dostosowane w celu uwzględnienia specyficznych cech AEFI po szczepieniu matki.

Ocena przyczynowości w poszczególnych przypadkach komplikacji porodowych jest trudna z powodu specyficznych cech narażenia na szczepionkę w ciąży.

Aktywne metody nadzoru mogą być wykorzystane do oceny potencjalnego ryzyka wystąpienia komplikacji u kobiet zaszczepionych w porównaniu z nieszczepionymi.

Włączenie nadzoru nad AEFI dla szczepionekprzeciwCOVID-19 do istniejących programów nadzoru, takich jak rejestry narażenia na zakażenie czy działanie innych leków w czasie ciąży, może być skutecznym sposobem na wykorzystanie istniejących zasobów.

Strategie komunikacyjne dla programu AEFI muszą być dostosowane tak, aby uwzględniały różne zainteresowane strony, które należy zaangażować w przypadku szczepienia kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH