
Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest brakującym ogniwem, którego lekarz czasem nie bierze pod uwagę, oceniając, dlaczego terapia nie przynosi spodziewanego efektu. Na nic badanie, postawienie prawidłowej diagnozy, przepisanie leków, gdy potem pacjent... i tak zrobi swoje.
- Pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarskich - potwierdza doc. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wiele osób nie przyjmuje przepisanych leków lub stosuje je w kuriozalny sposób. W Wielkiej Brytanii pewien chory, mając do użycia aerozol przeciwko astmie, postanowił spryskiwać tym aerozolem swojego kota, na którego był uczulony. Jeden z polskich pacjentów uparł się, że chce mieć zamienioną insulinę na… słodycze.
Problem jest tak stary, jak sama medycyna. Już Hipokrates zauważył, że pacjenci pytani o stosowanie przepisanych im leków wprowadzają lekarza w błąd. Często nieświadomie, bo jak przypomina prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – wynika to zwykle z zapominania:
– Osoba, która zapomniała zażyć tabletki, najczęściej nie pamięta o takim fakcie i jest przekonana, że stosuje się do lekarskich wskazań...
Kiedy leki nie działają
Zjawisko compliance, czyli współpracy pacjenta z lekarzem i przestrzegania zaleceń terapeutycznych, dotyczy nie tylko brania leku, ale i momentu jego przyjmowania. W chorobach przewlekłych zaleceń lekarza przestrzega nieco więcej niż połowa pacjentów. Pozostali przyjmują leki od czasu do czasu, albo wcale.
– Recepta ląduje w koszu z różnych powodów. Pacjent nie wierzy w to, co lekarz powiedział, bo jest szereg schorzeń, takich jak nadciśnienie czy podwyższony cholesterol, które nie bolą – mówił doc. Przemysław Kardas, podczas debaty na temat compliance zorganizowanej 2 kwietnia br. przez Fundację na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych