Zalecenie: lek w RZS powinien być stosowany wyłącznie u pacjentów, którzy palili papierosy

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL   07-07-2021, 10:03

Zalecenie: lek w RZS powinien być stosowany wyłącznie u pacjentów, którzy palili papierosy Badanie wykazało zwiększoną częstość występowania nowotworów złośliwych po leku. Zaleca się jego stosowanie u osób, które paliły papierosy Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Wydano zalecenie dla stosowania tofacytynibu w związku ze zwiększonym ryzykiem poważnych zdarzeń niepożądanych ze
strony układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów złośliwych.

Firma Pfizer Europe w porozumieniu z Europejską Agencją Leków oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych przekazał informacje dotyczące zwiększonego ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów złośliwych podczas stosowania tofacytynibu (Xeljanz) w porównaniu z inhibitorami TNF-alfa.

Obserwowano zwiększoną częstość występowania zawału  po leku

W zakończonym badaniu klinicznym (A3921133) z udziałem pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) w wieku 50 lat lub starszych z co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka zdarzeń sercowo - naczyniowych obserwowano zwiększoną częstość występowania zawału mięśnia sercowego podczas stosowania tofacytynibu w porównaniu z inhibitorami TNF-alfa.

Badanie wykazało również zwiększoną częstość występowania nowotworów złośliwych z wyłączeniem nieczerniakowych nowotworów złośliwych skóry, szczególnie raka płuca i chłoniaka, podczas stosowania tofacytynibu w porównaniu z inhibitorami TNF-alfa.

Tofacytynib powinien być wyłącznie stosowany u pacjentów w wieku powyżej 65 lat, u pacjentów, którzy obecnie lub w przeszłości palili papierosy, u pacjentów z innymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego oraz u pacjentów z innymi czynnikami ryzyka nowotworów złośliwych, jeśli nie są dostępne odpowiednie alternatywy leczenia.

Lekarze powinni omówić z pacjentami zagrożenia związane ze stosowaniem produktu leczniczego, w tym zawał mięśnia sercowego, rak płuca i chłoniak.

Lek jest stosowany w RZS i WZJG

Tofacytynib jest inhibitorem JAK i jest wskazany do stosowania w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego lub aktywnego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią lub z nietolerancją na jeden lub więcej przeciwreumatycznych leków modyfikujących przebieg choroby.

Jest też stosowany w czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego u dorosłych pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią, utratą odpowiedzi lub nietolerancją leczenia
konwencjonalnego lub leczenia biologicznego.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH