Zamiast AstraZeneca będa proponować inny preparat

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   25-05-2021, 11:35

Zamiast AstraZeneca będa proponować inny preparat Z uwagi na brak dostaw w tym tygodniu – z winy producenta – preparatów AstraZeneki zmienią się terminy zastrzyków lub szczepionki będą przesuwane między punktami Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Osobom, które miały w tym tygodniu zaplanowane pierwsze szczepienie AstraZeneką, będzie proponowane prawdopodobnie szczepienie innym preparatem.

Osobom, które miały w tym tygodniu zaplanowane pierwsze szczepienie AstraZeneką, prawdopodobnie będzie proponowana szczepionka innego producenta.

Z uwagi na brak dostaw w tym tygodniu – z winy producenta – preparatów AstraZeneki zmienią się terminy zastrzyków lub szczepionki będą przesuwane między punktami.

Nie dotrze 800 tys. szczepionek firmy AstraZeneca

W poniedziałek (24 maja) szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że 800 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dotrze. W związku z tym niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepień czy to pierwszą, czy drugą dawką.

Potwierdził to w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Jednocześnie poinformował, że AstraZeneca miała zapowiedzianą dostawę na pierwszą połowę tego tygodnia, ale przesunęła ją na pierwszą połowę przyszłego tygodnia.

- To dla nas bardzo duży problem, bo będziemy musieli terminy osób pozapisywanych na szczepienia na ten tydzień albo poprzekładać, albo zorganizować przesuwanie szczepionek Astry między punktami, bo w niektórych punktach mamy zapasy, które ewentualnie możemy na to przeznaczyć - powiedział.

Zamiast AstraZeneca inny preparat

Prezes RARS poinformował, że w pierwszej kolejności zabezpieczone zostaną te osoby, które mają w tym tygodniu otrzymać drugą dawkę preparatu. Dodał, że osobom, które miały w tym tygodniu zaplanowane pierwsze szczepienie AstraZeneką, będzie proponowane prawdopodobnie szczepienie innym preparatem.

- Informujemy punkty szczepień o zaistniałej sytuacji, kiedy dostaną szczepionki i jakie, a punkty będą informować pacjentów - podał Kuczmierowski.

Czym się szczepi w Polsce

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH