Zaniedbane nowotwory: Ministerstwo Zdrowia zajmie się profilaktyką mężczyzn

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ, MZ/rynekaptek.pl   20-01-2011, 14:10

Zaniedbane nowotwory: Ministerstwo Zdrowia zajmie się profilaktyką mężczyzn

Ministerstwo Zdrowia apeluje do lekarzy ogólnych, by uzupełniali swoją wiedzę na temat nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Tylko wczesne wykrycie daje szanse skutecznego wyleczenia - przypomina resort.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, jedną trzecią mężczyzn chorych na schorzenia nowotworowe układu moczowo-płciowego możnaby uchronić przed zachorowaniem poprzez zapobieganie chorobie. Kolejne 30 proc. pacjentów mogłoby przeżyć, gdyby ich choroba została rozpoznana we wczesnym stadium i szybko zastosowano by odpowiednie leczenie.

Profilaktyka i prewencja jest celem opracowania i wdrożenia programu profilaktycznego w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn powyżej 45 lat. Resort określił te nowotwory jako „dotąd mocno zaniedbywane“.

Program jest współpfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Ministerstwo Zdrowia, zaś partnerem projektu, odpowiadającym za stronę merytoryczną zostało wybrane Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Dlaczego COI
Jak przekonywał prof. Maciej Krzakowski, dyrektor Centrum i konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej, wybór Centrum Onkologii jako partnera w projekcie nie jest przypadkowy:

- Centrum posiada doświadczenie zdobyte m.in. poprzez udział w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, programach profilaktycznych i prewencji pierwotnej i wtórnej w raku jelita grubego. Mamy też profesjonalną kadrę – mówił profesor podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia na temat programu (20 stycznia 2011 roku).

Prof. Krzakowski jest przekonany, że program okaże się sukcesem, o ile aktywnie włączą się do niego zainteresowane podmioty. Z założenia bowiem program ma polegać na współpracy i łączyć środowiska urologów i lekarzy pierwszego kontaktu zarówno w działaniach edukacyjnych, jak i tych o charakterze medycznym.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH