Zaniedbane nowotwory: Ministerstwo Zdrowia zajmie się profilaktyką mężczyzn

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ, MZ/rynekaptek.pl   20-01-2011, 14:10

Zaniedbane nowotwory: Ministerstwo Zdrowia zajmie się profilaktyką mężczyzn

Ministerstwo Zdrowia apeluje do lekarzy ogólnych, by uzupełniali swoją wiedzę na temat nowotworów układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Tylko wczesne wykrycie daje szanse skutecznego wyleczenia - przypomina resort.


Ministerstwo zapowiada, że na zakończenie programu odbędą się badania stanu wiedzy pacjentów na temat nowotworów, a także sprawdzenie udziału lekarzy w akcjach profilaktycznych.

Apel do lekarzy: pomożecie?
Jak wskazuje dr Roman Sosnowski z kliniki nowotworów układu moczowego COI, głównymi założeniami projektu jest podniesienie świadomości mężczyzn na temat nowotworów, wpływ na zmianę ich zachowań, ale także uaktywnienie lekarzy POZ i zachęcenie ich do działań profilaktycznych.

Jednym z elementów projektu będzie kampania medialna. Czy odniesie skutek? Dr Sosnowski przekonywał, że tak, wskazując na przykład belgijski.

Jednym z symboli Brukseli jest Manneken Pis, znany jako siusiający chłopiec. Jego przypadek został przeanalizowany przez specjalistów urologów, którzy orzekli, że strumień wody, imitujący czynność fizjologiczną, jest jak najbardziej prawidłowy i wskazuje na dobry stan zdrowia chłopca.

Pewnego dnia 2008 roku zmniejszono siłę strumienia w fontannie, co mogło sugerować kłopoty siusiającego z pęcherzem. To medialne wydarzenie zostało wykorzystane w kampanii uświadamiającej mężczyznom potencjalne problemy zdrowotne. W efekcie nastąpił wzrost zainteresowania chorobą i badaniami profilaktycznymi.

Problem w tym, że porównując wykorzystany do kampanii obiekt, u nas odpowiednikiem byłaby chyba warszawska syrenka...

Trochę faktów
Schorzenia układu moczowo-płciowego stanowią coraz większy problem. Co czwarte zachorowanie u mężczyzn wiąże się z chorobami nowotworowymi układu moczowo-płciowego. Populacja mężczyzn w wieku powyżej 45 lat liczy ponad 6,9 mln osób.

W 2008 roku na nowotwory moczowo-płciowe zachorowało 15276 mężczyzn, co stanowiło 23 proc. wszystkich nowych przypadków zachorowań. Ponad jedna trzecia tych zachorowań wystąpiła u mężczyzn w wieku 45-64 lata.

Nowotwór gruczołu krokowego jest drugim zabójcą wśród mężczyzn, pęcherza moczowego – piątym.  
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH