Zapalenia mięśnia sercowego po szczepinkach na covid się zdarzają, ale....

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   28-05-2021, 09:03

Zapalenia mięśnia sercowego po szczepinkach na covid się zdarzają, ale.... Dowody nadal wskazują, że szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne prawie w 100 proc. w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji z powodu zakażenia COVID-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

CDC bada kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które zgłaszano u nastolatków i młodych dorosłych: częściej u mężczyzn niż u kobiet; częściej po drugiej, niż po pierwszej dawce szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna.

Mimo kilku mogących mieć związek ze szczepieniami przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które zgłaszano u nastolatków i młodych dorosłych, korzyści ze szczepienia COVID-19 znacznie przewyższają ryzyko powikłań - głosi oficjalne oświadczenie American Heart Association / American Stroke Association.

Zapalenia mięśnia sercowego u nastolatków i młodych dorosłych

U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) powiadomiły, że monitorują system zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionek (VAERS) i łącze danych Vaccine Safety Datalink (VSD) w przypadku młodych dorosłych, u których rozwija się rzadkie powikłanie sercowe po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19, wyprodukowanej przez Pfizer-BioNTech lub Modernę.

Grupa Robocza ds. Bezpieczeństwa Szczepionek COVID-19 (VaST) Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień (ACIP) przy CDC bada kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które zgłaszano u nastolatków i młodych dorosłych: częściej u mężczyzn niż u kobiet; częściej po drugiej, niż po pierwszej dawce szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna; objawy zwykle pojawiają się w ciągu 4 dni po szczepieniu.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje jednocześnie do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych przebywających w Stanach Zjednoczonych, aby przyjęli szczepionkę COVID tak szybko, jak to możliwe, ponieważ korzyści ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają rzadkie, możliwe ryzyko powikłań związanych z sercem, w tym zapalenia mięśnia sercowego.

Apel: nie rezygnujmy ze szczepień

- Zdecydowanie apelujemy do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych w USA o przyjęcie szczepionki przeciwko COVID, gdy tylko będą mogli ją otrzymać, zgodnie z niedawnym zatwierdzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków oraz CDC - apelują kardiolodzy.

Dowody nadal wskazują, że szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne prawie w 100 proc. w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji z powodu zakażenia COVID-19. Według CDC od 14 grudnia do 22 maja 2021 r. w USA podano ponad 283 miliony dawek szczepionek COVID-19, 2020, a ponad 129 milionów Amerykanów jest w pełni zaszczepionych (otrzymali dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub Modern COVID-19 lub pojedynczą dawkę szczepionki Johnson & Johnson / Janssen COVID-19).

- Pochwalamy ciągłe monitorowanie przez CDC zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepionkami COVID-19 za pośrednictwem VAERS i VSD oraz spotkania grupy roboczej ACIP VaST, zwracającej uwagę na wszelkie zdarzenia zdrowotne, które mogą być związane z COVID-19.

Korzyści przewyższają ryzyko

Badanych jest kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które odnotowano po szczepieniu przeciwko COVID-19, jednak zapalenie mięśnia sercowego jest zwykle wynikiem infekcji wirusowej i nie zostało jeszcze ustalone, czy te przypadki mają jakikolwiek związek z otrzymaniem szczepionki przeciwko COVID-19, zwłaszcza że szczepionki COVID-19 autoryzowane w USA nie zawierają żadnego żywego wirusa.

-Jesteśmy przekonani, że korzyści wynikające ze szczepień znacznie przewyższają bardzo małe, rzadkie ryzyko. Ryzyko związane ze szczepieniem jest również znacznie niższe, niż ryzyko samego zakażenia COVID-19, w tym jego potencjalnie śmiertelne konsekwencje i potencjalne długoterminowe skutki zdrowotne, które nadal się ujawniają, w tym zapalenie mięśnia sercowego - oceniają kardiolodzy.

- Zachęcamy również wszystkich do utrzymywania kontaktu z lekarzami pierwszego kontaktu i natychmiastowego szukania pomocy, jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpi w ciągu kilku tygodni po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19: ból w klatce piersiowej, w tym nagłe, ostre, przeszywające bóle; trudności w oddychaniu / duszność; nieprawidłowe bicie serca; silny ból głowy; rozmyte widzenie, omdlenie lub utrata przytomności; osłabienie lub zmiany sensoryczne; dezorientacja lub kłopoty z mówieniem; napady padaczkowe; niewyjaśniony ból brzucha; niewystępujący wcześniej ból lub obrzęk nóg - wymieniają objawy.

Zalecenie: zgłaszać działania niepożądane

American Heart Association zaleca, aby wszyscy pracownicy służby zdrowia byli świadomi tych bardzo rzadkich zdarzeń niepożądanych, które mogą być związane ze szczepionką przeciwko COVID-19. Jak wyszczególniono w oświadczeniu AHA / ASA z zeszłego miesiąca, wszystkie podejrzane CVST lub zakrzepy krwi związane ze szczepionką przeciwko COVID-19 powinny być początkowo leczone antykoagulantami nieheparynowymi.

Produktów heparynowych nie należy podawać w żadnej dawce, jeśli TTS / VITT jest zawieszone do czasu przeprowadzenia odpowiednich testów w celu wykluczenia przeciwciał indukowanych przez heparynę. Ponadto pracownicy służby zdrowia są zobowiązani do zgłaszania podejrzewanych działań niepożądanych związanych ze szczepionką do systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionek, zgodnie z przepisami federalnymi.

Eksperci przypominają, że zarówno zapalenie mięśnia sercowego, jak i zapalenie osierdzia są najczęściej wynikiem infekcji i / lub zapalenia wywołanego przez wirusa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH