Zapalenie mięśnia sercowego u nieletnich po szczepionce na covid

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   24-05-2021, 07:01

Zapalenie mięśnia sercowego u nieletnich po szczepionce na covid Objaw niepożądany po szczepionce Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom badają kilkadziesiąt raportów według których u nastolatków i dorosłych w młodym wieku mogło po szczepieniu dojść do zapalenia mięśnia sercowego.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) analizują doniesienia, że niewielka liczba młodych ludzi zaszczepionych przeciwko Covid-19 mogła doświadczyć problemów z sercem. Nie jest jeszcze jasne, czy faktycznie spowodowało to podanie dawki.

Zapalenia mięśnia sercowego po szczepionce?

O zaobserwowanym zjawisku poinformował w sobotę "The New York Times". Gazeta powołuje się na sekcję ds. bezpieczeństwa szczepionek przy CDC.

Nowojorski dziennik sprecyzował, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom badają kilkadziesiąt raportów według których u nastolatków i dorosłych w młodym wieku mogło po szczepieniu dojść do zapalenia mięśnia sercowego.

Jak podkreśliła gazeta, opierając się informacjach CDC, zauważono "stosunkowo niewiele" przypadków i mogły one być zupełnie niezwiązane ze szczepieniem. Analizowanie danych znajduje się dopiero na wczesnym etapie.

Szczepionka dopuszczona u dzieci w wieku 12-15 lat

"Wydaje się, że problem z sercem wystąpił głównie u nastolatków i młodych dorosłych cztery dni po podaniu drugiej dawki Moderny lub Pfizer-BioNTech. Obydwie są szczepionkami mRNA" - podała agencja Reutera.

Szczepionka mRNA jest preparatem nowego typu wykorzystującą sekwencję kwasu rybonukleinowego (RNA) kodującą białka patogenu. Zawiera najczęściej wektor/nośnik RNA, np. nanocząstki lipidowe, przy pomocy którego RNA jest wprowadzane do organizmu.

W Stanach Zjednoczonych można już stosować preparat Pfizer-BioNTech w szczepieniu dzieci w wieku 12 do 15 lat.

Prawie połowa Amerykanów z co najmniej jedną dawką

Z najnowszych danych CDC wynika, że blisko 48 proc. Amerykanów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 38 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Stacja CNN podkreśla, że w ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia podawano około 1,8 miliona dawek szczepionek. Stanowi to spadek o 46 proc. w stosunku do szczytowego poziomu prawie 3,4 miliona dziennie w połowie kwietnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH